banner181

Haraç istedikleri işçiye etek giydirip sokakta gezdiren çete çökertildi

01 Mart 2012 Perşembe 11:07
Bu haber 545 kez okundu

Bursa'da, haraç istedikleri işçiye, eşi ve kayınvalidesinin yanında etek giydirip sokakta gezdirdikleri ileri sürülen çete lideri ve adamları, polis operasyonuyla yakalandı. Bursa Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şubesi...

Haraç istedikleri işçiye etek giydirip sokakta gezdiren çete çökertildi
Bursa'da, haraç istedikleri işçiye, eşi ve kayınvalidesinin yanında etek giydirip sokakta gezdirdikleri ileri sürülen çete lideri ve adamları, polis operasyonuyla yakalandı. Bursa Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şubesi tarafından düzenlenen planlı operasyonda gözaltına alınan, 6 ay önce cezaevinden çıkan çete lideri Levent E. ve üç adamının, 'adam kaçırma, kasten yaralama, iş yeri kurşunlamak' gibi 11 ayrı eyleme katıldıkları belirlendi.

        Dört yıl önce düzenlenen çete operasyonunda gözaltına alınan ve çıkarıldıkları nöbetçi mahkemece tutuklanan Levent E., yaklaşık 6 ay önce tahliye oldu. Levent E. ve adamlarının, çeşitli yasa dışı eylemlere katıldığı yönündeki ihbarlar üzerine, Bursa Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi Organize Suçlar Büro Amirliği ekipleri, yaklaşık 5 ay boyunca şüphelileri takibe aldı. Polis, 11 mağdur vatandaşın ifadesini aldı. Çete üyelerinin, Osmangazi ilçesinde bir oto tamir servisinde çalışan bir işçiden para istedikleri, işçinin de 'Benim size verecek param yok' demesi üzerine çete üyelerinin işçiyi zorla kaçırdıkları belirlendi. Çete üyeleri, iddiaya göre; otomobile zorla bindirdikleri işçiyi evine götürüp, eşi ve kayın validesinin yanında etek giydirip sokaklarda gezdirdi. Etekle gezdirdikleri işçiyi tekrar Levent E.'nin oto lastik dükkanına götüren çete üyelerinin, işçiyi burada da falakaya yatırdıkları ileri sürüldü.

        11 EYLEME KATILMIŞLAR

        Vatandaşların ifadesi doğrultusunda operasyon için harekete geçen polis, 6 ay önce cezaevinden çıkan Levent E. (39) ve adamları Osman N. (24), Kenan U. (29) ile Oğuzhan B.'i ( 25) gözaltına aldı. Yapılan incelemede, çete üyelerinin iş yeri kurşunlama, yağma, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma, adam kaçırma, kasten yaralama gibi 11 ayrı eyleme karıştıkları belirlendi. Çete üyelerinin ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda, 3 adet pompalı tüfekle bir adet tabanca ele geçirildi. Kendileri hakkında davacı olan kişilere, şikayetlerinden vazgeçmeleri için baskı yaptığı ileri sürülen çete lideri olmakla suçlanan Levent E., emniyetteki ifadesinde iddiaları yalanlarken, adamları da "Biz Levent E.'yi tanımıyoruz." dedi.

        İşlemlerin tamamlanmasıyla Levent E. ve üç adamı, "Suç işlemek amacıyla silahlı örgüt kurmak, kurulan örgüt kapsamında kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak, kasten yaralamak, iş yeri kurşunlama, ölümle tehdit, adil yargılanmayı etkilemeye teşebbüs, mala zarar vermek, 6136 Sayılı Ateşli Silahlar Kanunu'na muhalefet" iddiasıyla adliyeye sevkedildi.

        Öte yandan, Levent E. ve adamlarının, 2008 yılında Bursa Emniyet Müdürlüğü tarafından düzenlenen çete operasyonu kapsamında tutuklandıkları ortaya çıktı. Çete lideri Levent E., 6 ay önce tahliye olurken adamları da geçtiğimiz aylarda tahliye oldu.

Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder