banner181
banner210

Yaban hayatı için yem bırakıldı

01 Mart 2012 Perşembe 09:59
Bu haber 407 kez okundu

Erzincan Tercan ilçesinde etkisini gösteren dondurucu soğuklar, yaban hayatını da olumsuz yönde etkiliyor. Özellikle Tercan Baraj Gölü'nün yaklaşık yarım metre kalınlığında buz tutması, kanatlı yaban hayatını etkiliyor. Tercan İlçe...

Yaban hayatı için yem bırakıldı
Erzincan Tercan ilçesinde etkisini gösteren dondurucu soğuklar, yaban hayatını da olumsuz yönde etkiliyor. Özellikle Tercan Baraj Gölü'nün yaklaşık yarım metre kalınlığında buz tutması, kanatlı yaban hayatını etkiliyor. Tercan İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri, tamamen buz tutan baraj gölü çevresine kanatlı hayvanlar için yem bıraktı.

Şehir merkezine 100 kilometre uzaklıkta bulunan Tercan ilçesinde havaların geceleri sıfırın altında 20 derecelere kadar düşmesi, insanları olduğu kadar yaban hayatını da olumsuz yönde etkiliyor. Aşırı soğuklar nedeniyle 156 milyon metreküp su hacmine sahip, 8 bin 300 metre alan üzerindeki baraj gölünün tamamı buzla kaplanırken, yer yer 56 metre derinliğe sahip baraj gölünün zemininde yaklaşık yarım metre buz kalınlığı meydana geldi. Baraj gölü üzerinde rahatlıkla dolaşılırken, bu durumdan etkilene bayan hayatı içinde, gerek İlçe Gıda tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri, gerekse muhtarlar ve avcılar derneği üyeleri baraj gölü çevresine kanatlı hayvanlar için yem bırakıyor.

Baraj gölünün tamamının buzla ve karla kaplanması nedeni ile İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne bağlı ekipler, vatandaşların desteği ile şuana kadar yaklaşık 1.5 ton yem bıraktı. İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Şube Müdürü Murat Çetin, ilçedeki muhtarlar ve çiftçilerle birlikte yemleme çalışması yaptıklarını belirterek, "Göl kenarına gelen yabani hayvanlar için yemleme çalışması yaptık. İlçede de belirli noktalara yem bırakıyoruz. Şu ana kadar 1.5 ton yemleme yapıldı. Herkesin yemleme çalışmasına destek vermesini istiyoruz." dedi.


Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder