banner181

Dr. Bilgiç: Okumak insanı geliştirir, yazmak olgunlaştırır

01 Mart 2012 Perşembe 09:32
Bu haber 349 kez okundu

Adana İl Müftü Yardımcısı Dr. Saliha Bilgiç, okumanın insanı geliştirdiğini yazmanın da olgunlaştırdığını söyledi.Ceyhan İlçe Müftülüğünce düzenlenen toplantıda kız meslek lisesinde okuyan öğrencilere konferans veren Bilgiç,...

Dr. Bilgiç: Okumak insanı geliştirir, yazmak olgunlaştırır
Adana İl Müftü Yardımcısı Dr. Saliha Bilgiç, okumanın insanı geliştirdiğini yazmanın da olgunlaştırdığını söyledi.

Ceyhan İlçe Müftülüğünce düzenlenen toplantıda kız meslek lisesinde okuyan öğrencilere konferans veren Bilgiç, öğrenmenin İslam'daki önemini anlattı. Konferansa yurtta yatılı kalan öğrenciler ile öğreticileri katıldı.

Müftü Yardımcısı Dr Saliha Bilgiç, İslamın öğrenmeye büyük önem verdiğini belirterek, "Sizler bir öğrenci değil talebesiniz. Öğrenci öğrenen ve öğrendikten sonra olayı tamamlayan demektir ama talebe demek; talep eden, isteyen anlamına gelir ki insanlar ömürleri boyunca talebedirler." dedi.

Bilgiç, "Bizlerin amacı önemli gördüğümüz konularda sizleri aydınlatmaktır. Yazmadan öğrenilemez. Her önemli gördüğümüz şeyleri muhakkak kayıt altına almalısınız. Melekler nasıl ki insanların yaptığı her şeyi kayıt altına alıyorlarsa bizlerde bu şekilde yapmalıyız. Okumak insanı geliştirir, yazmak ise insanı olgunlaştırır. Peygamberimiz (s.a.v) 'Ya öğretmen ol, ya öğrenci (talebe) ol, ya dinleyici ol ya da bunları seven ol ama asla beşincisi olma helak olursun.' buyurmaktadır. Eğer okumaz isek hayat bizim canımıza okur. Öğrenen insan sorularına cevap, sorunlarına çözüm bulur. Öğrendikçe; Başarı, öz güven, nimetler ve şükür artacaktır. Dinimizin en büyük amacı bizlere aklımızı kullanmayı öğretmesidir." diye konuştu.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder