banner181

Türkiye'den Avrupalı işçilere destek

29 Şubat 2012 Çarşamba 13:26
Bu haber 355 kez okundu

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) üyesi bir grup, '29 Şubat Avrupa Eylem Günü' etkinlikleri kapsamında Avrupalı işçilere destek amacıyla eylem yaptı. Taksim Gezi Parkı’ndan Gümüşsuyu’nda bulunan Almanya’nın İstanbul...

Türkiye'den Avrupalı işçilere destek
Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) üyesi bir grup, '29 Şubat Avrupa Eylem Günü' etkinlikleri kapsamında Avrupalı işçilere destek amacıyla eylem yaptı. Taksim Gezi Parkı’ndan Gümüşsuyu’nda bulunan Almanya’nın İstanbul Başkonsolosluğu’na yürüyen eylemciler, sık sık slogan attı.

DİSK üyesi yaklaşık 200 kişilik grup, Taksim Gezi Parkı’nda toplandı. ‘İş ve sosyal adalet istiyoruz’ yazılı pankart ile sendika bayrak ve dövizleri taşıyan grup, Gümüşsuyu’nda bulunun Almanya’nın İstanbul Başkonsolosluğuna doğru yürüyüşe geçti. Grup yürüyüş boyunca ‘Yaşasın enternasyonal dayanışma’ , ‘İşçiyiz haklıyız kazanacağız’ , ‘Direne direne kazanacağız’ , ‘Zafer direnen emekçinin olacak’ , ‘Sendika hakkımız engellenemez’ şeklinde sloganlar attı.

Çevik kuvvetin geniş güvenlik önlemi aldığı Alman Başkonsolosluğu önünde grup adına DİSK Genel Başkan Yardımcısı Ali Rıza Küçükosmanoğlu basın açıklamasını yaptı. Avrupa liderler zirvesinin Bürüksel’de toplanacağını hatırlatan Küçükosmanoğlu, “Krizi bahane göstererek ücretleri düşürmek ve sosyal harcamaları kısmak için planlar yapılacak. Avrupa’yı yönetenler Avrupa ülkelerini işçiler için bir cehenneme çevirirken Avrupalı işçiler bu duruma sessiz kalmıyor.” dedi.

DİSK olarak Avrupalı kardeşlerinin taleplerini desteklediklerini açıklayan Küçükosmanoğlu, “Krizin faturasını işçilere ödetmek isteyen zihniyeti lanetliyoruz. Avrupa Sendikal Eylem Günü kapsamında hem Avrupa sendikalarının taleplerini destekliyor hem de ülkemizde işçilere yönelik saldırılara karşı çıkıyoruz.” şeklinde konuştu. Avrupa’daki ekonomik krizin gerekçeleri hakkında görüşler aktaran Küçükosmanoğlu, AK Parti hükümetin de ekonomik politikalarını eleştirdi.

DİSK üyeleri, basın açıklamasının ardından konsolosluk önünden ayrıldı.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder