banner181

Alman İçişleri Bakanlığı'ndan ''doğu raporuna'' sansür

29 Şubat 2012 Çarşamba 13:20
Bu haber 2507 kez okundu

Alman Federal İçişleri Bakanlığı Doğu Almanya ile ilgili yapılan ekonomik araştırma raporunun yayınlanmasını yasakladıı. Beş araştırma kurumu tarafından hazırlanan raporun doğu eyaletlerine yapılan yardımları tehlikeye atacağı için...

Alman İçişleri Bakanlığı'ndan ''doğu raporuna'' sansür
Alman Federal İçişleri Bakanlığı Doğu Almanya ile ilgili yapılan ekonomik araştırma raporunun yayınlanmasını yasakladıı. Beş araştırma kurumu tarafından hazırlanan raporun doğu eyaletlerine yapılan yardımları tehlikeye atacağı için bakanlık tarafından engellendiği öne sürüyor. Bakanlık ise telif haklarının kendilerinde olduğunu söylüyor ve tercihlerini bu yönde kullandıklarını belirtiyor.

Almanya'da beş araştırma kurumu tarafından ''Doğu Almanya'' ile ilgili yapılan araştırmanın sonuçlarının yayınlanmasının aylardır Federal İçişleri Bakanlığı engeline takıldığı bildirildi.

Halle Ekonomi Araştırmaları Kurumu (IWH) başta olmak üzere toplamda beş kurum tarafından Doğu Almanya ve Batı Almanya'nın ekonomik durumunu karşılaştıran ve Doğu Almanya'ya yapılan devlet yardımlarını inceleyen 131 sayfalık araştırma raporunun yayınlanmasının aylardır bakanlık tarafından engellendiği belirtildi.

Süddeutsche Zeitung (SZ) gazetesinde yer alan bir habere göre, toplamda bir yıl süren araştırma geçen yıl kasım ayında bir rapor halinde ülkedeki çeşitli üniversitelere gönderildi. Ancak Federal İçişleri Bakanlığı üniversitelerle irtibat kurarak raporun yayınlatılmasını engelledi.

SZ'nin içeriğine ulaştığı raporda Doğu Almanya'ya yapılan devlet yardımlarının zamanın ihtiyaçlarıyla uyuşmadığı ve yardımların şekil ve içeriğinin değişmesi gerektiğine dikkat çekiliyor.

Daha önemlisi, Batı Almanya'daki bazı bölgelerin ekonomik kalkınmışlık bakımından doğudakilerden daha kötü olduğuna vurgu yapılıyor. Araştırma kurumlarının hepsi de bu ortak kanıda birleşiyor.

Bakanlığın bir sözcüsü SZ'ye yaptığı açıklamada raporun telif haklarının bakanlıkta olduğunu ve bu haliyle yayınlanmasını istemediklerini söyledi. Bakanlık sözcüsüne göre raporu hazırlayan kurumlarla bazı noktaların açıklığa kavuşturulması gerekiyor.

Ancak Frankfurter Allgemeine Zeitung'a göre ise bakanlık raporun yayınlanmasına tamamen karşı. Pazartesi günkü haberinde FAZ, doğu eyaletlerinden gelen tepkiler ve bakanlığın bu konudaki tutumunu aktarmış ve raporun yayınlanma şansının pek bulunmadığını duyurmuştu.

İki Almanya'nın birleşmesinden sonra Doğu Almanya'ya yapılan yardımlar 2019 yılında sona eriyor. Batıdaki çalışanlardan yapılan kesintilerle sağlanan devlet yardımları yıllardır doğuya akıyor. Ancak bunlarda büyük yolsuzluklar ve israflar olduğu da iddia ediliyor.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder