banner181

Balıksir'de 2011 yılında 5 bin 460 ton ambalaj atığı toplandı

29 Şubat 2012 Çarşamba 12:39
Bu haber 514 kez okundu

Balıkesir Belediyesi, çevre bilinci oluşması amacıyla hayata geçirilen “Ambalaj Atıklarının Kaynağında Ayrı Toplanması Projesi” kapsamında ilköğretim öğrencilerine eğitim verdi. Sevinç Kurşun İlköğretim Okulu'nda ambalajın tanımı,...

Balıksir'de 2011 yılında 5 bin 460 ton ambalaj atığı toplandı
Balıkesir Belediyesi, çevre bilinci oluşması amacıyla hayata geçirilen “Ambalaj Atıklarının Kaynağında Ayrı Toplanması Projesi” kapsamında ilköğretim öğrencilerine eğitim verdi. Sevinç Kurşun İlköğretim Okulu'nda ambalajın tanımı, kâğıt, karton, plastik, cam ve metal malzemelerden oluşan ambalaj atıklarının geri dönüşümünün sağlanması için yapılması gerekenler anlatıldı. Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü yetkilileri tarafından verilen eğitimde, 2011 yılında Balıkesir’de 5 bin 460 ton ambalaj atığı toplandığı belirtildi. Bunların yanısıra atık pillerin çevreye zararları ve toplanması konusuna da değinen yetkililer, belediye tarafından başlatılan atık pil toplama kampanyasının bu sene de devam edeceğini ve en çok pil toplayan okullara hediye verildiğini söyledi. 2011 yılında öğrencilerin katkısıyla 2 bin 660 kg. atık pil toplandığını kaydettiler.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı onaylı yönetim planı çerçevesinde sekiz aşama halinde yürütülen Ambalaj Atıklarının Kaynağında Ayrı Toplanması Projesi'nin ilk yedi aşaması tamamlandı, 2012 yılı sonuna kadar da sonuncu aşamanın tamamlanması bekleniyor. Eğitim kapsamında ayrıca içme suları konusunda da bilgi veren yetkililer, Belediye İçme Suyu Arıtma Tesisi’nde Balıkesir’in 35 noktasından alınan su numunelerinin tahlil edildiğini ve arıtılarak evlerdeki çeşmelere içilebilir halde gönderildiğini anlattı. Öğrencilere, su tasarrufu için arızalı muslukların tamir edilmesi, diş fırçalama ve el yıkama sırasında muslukların açık bırakılmaması gibi tedbirlerden de bahsedildi. Eğitim sonunda kısa bir çizgi film de seyreden öğrenciler, burada geri dönüşümle ilgili yanlışları bularak hem eğlenceli vakit geçirdi hem de bilgilerini kullanma imkanı buldu. Yıl boyunca salı ve perşembe günleri verilen eğitimlerin, düzenli olarak devam edeceği bildirildi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder