banner181

Cizreliler TRT Şeş’te yayınlanan Mem-u Zin için ekran başına geçti

29 Şubat 2012 Çarşamba 12:34
Bu haber 406 kez okundu

İlk Kürtçe drama olan ve TRT6’dan izleyicisiyle buluşan Mem-u Zin dizisi Şırnak’ın Cizre ilçesinde de merakla izlendi. Ahmedi Hani’nin eseri Mem-u Zin'den uyarlanan 'Siya Mem-u Zin' adlı dizinin ilk bölümünü çocuklarıyla birlikte izleyen...

Cizreliler TRT Şeş'te yayınlanan Mem-u Zin için ekran başına geçti
İlk Kürtçe drama olan ve TRT6’dan izleyicisiyle buluşan Mem-u Zin dizisi Şırnak’ın Cizre ilçesinde de merakla izlendi.

Ahmedi Hani’nin eseri Mem-u Zin'den uyarlanan 'Siya Mem-u Zin' adlı dizinin ilk bölümünü çocuklarıyla birlikte izleyen Cizreli aileler büyük keyif aldıklarını söyledi. Diziyi izleyenlerden Macartay ailesi, filmden gayet memnun kaldıklarını dile getirdi. Zeki Macartay, “Mem-u Zin filmi Cizremizin bir kültürüdür. Çok güzel bir kültürdür. Biz Kürtlerin gelenek ve göreneklerinin TRT gibi bir kanalda yayınlanmasından çok memnunuz ve beğeniyoruz. Çünkü daha önce özellikle TV’lerde Kürtçe konuşmak çok zordu. Kürtçe yasaktı. Fakat şimdi kendi kanalımız olan devletimizin kanalında böyle bir dizinin yayınlanması bizi memnun etti. Başbakanımız ve diğer bakanlarımızın bunun üzerinde durmalarını istiyoruz. Çünkü Kürtçe ne kadar çok yayın olursa o kadar çatışmalar duracaktır, birlik beraberlik artacaktır.” dedi.

Sibel Macartay da Mem-u Zin dizisini çok güzel bulduğunu ve keyif aldığını belirterek, "Biz bu tür filmlerin daha çok yapılmasını istiyoruz. Bütün Türkiye ve Cizreli vatandaşlarımızın izlemelerini tavsiye ediyorum. Çünkü çok güzel bir filmdi. Bizim ile Türkler arasında bir farkımız yok, hepimiz kardeşiz. Cizre’nin tarihi bir eserinin yayınlanması bizi çok mutlu etti.” şeklinde konuştu.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder