banner181

Batı Akdeniz'de üç kişiden birinin aracı var

29 Şubat 2012 Çarşamba 12:03
Bu haber 1784 kez okundu

Batı Akdeniz illeri Burdur ve Antalya, nüfusa göre Türkiye’de en fazla araç bulunan ilk üç şehir arasında yer aldı. Burdur’da her yüz kişiden 41’i, Antalya’da ise 37’si araç sahibi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre,...

Batı Akdeniz'de üç kişiden birinin aracı var
Batı Akdeniz illeri Burdur ve Antalya, nüfusa göre Türkiye’de en fazla araç bulunan ilk üç şehir arasında yer aldı. Burdur’da her yüz kişiden 41’i, Antalya’da ise 37’si araç sahibi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 74,7 milyon nüfusa sahip Türkiye’de 16 milyon 89 bin 528 araç bulunuyor. Nüfusa göre araç dağılımında Burdur, Muğla ve Antalya ilk üç sırada yer alıyor. 250 bin 527 nüfuslu Burdur’da 101 bin 994 araç bulunuyor. Burdur’da her yüz kişiden 41’inde araç bulunuyor. Antalya ise 2 milyon 43 bin 482 bin nüfusa sahip. 747 bin 530 araca sahip turizm şehrinde her yüz kişiden 37’sinin aracı bulunuyor.

Türkiye’de ilk sırayı alan her iki şehir Batı Akdeniz Bölgesi’nde de ilk ikiyi paylaşıyor. 411 bin nüfusa sahip Isparta’da 130 bin 880 araç bulunuyor. Her yüz kişiden 32’sinde araç bulunan şehir, Batı Akdeniz Bölgesi’nde üçüncü sırada yer alıyor. Isparta’nın Türkiye genelindeki sıralamasının plakası olan 32 ile aynı olması dikkat çekiyor.

Batı Akdeniz Bölgesi’nde son sırada Afyonkarahisar yer alıyor. 698 bin 626 kişinin yaşadığı Afyonkarahisar’da 161 bin 638 aracın kayıtlı olduğu, her 100 kişiden 23’nün araç sahibi olduğu dikkat çekiyor.

Burdur Ticaret Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik, araç sayısının yüksek olmasını şehrin memur ve emekli ağırlıklı bir kent olmasına bağladı. İnsanların hayattan beklentisinin ev ve araba olduğunu ifade eden Keyik, "Emeklilerin bankada biraz parası ve arabası vardır. Genç nüfus ve çalışan kesim az olduğu için araç sayısı fazla çıkmaktadır. Burdur’a göç eden insanların sayısı da bu rakamı artırmıştır.” diye konuştu.

        Antalya Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Ali Alkan, rakamın yüksekliğini Antalya’nın göç almasına bağladı. Türkiye’nin en çok göç alan iller arasında Antalya’nın ilk sırayı aldığına işaret eden Alkan, "Araç sayısının yüksek olması aslında çok iyi bir şey değil. Trafik en önemli sorunu haline geliyor. Buda Antalya’da toplu ulaşımın olmadığının bir göstergesidir." dedi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder