banner181
banner210

Emirdağ OSB'ye yatırımcı akını, yurt dışından işçi getirilecek

29 Şubat 2012 Çarşamba 12:00
Bu haber 630 kez okundu

Yurt dışında 200 bin gurbetçisi bulunan Emirdağ’ın, yakın bir zamanda yurt dışından işçi getireceği belirtildi. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın talimatı ile ilçedeki yolların güzelleştirileceği, Ankara- Antalya arasındaki...

Emirdağ OSB'ye yatırımcı akını, yurt dışından işçi getirilecek
Yurt dışında 200 bin gurbetçisi bulunan Emirdağ’ın, yakın bir zamanda yurt dışından işçi getireceği belirtildi. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın talimatı ile ilçedeki yolların güzelleştirileceği, Ankara- Antalya arasındaki hızlı trenin bir istasyonun da ilçeye yapılacağı bildirilen ilçede, Organize Sanayi Bölgesi(OSB)’nde de üçüncü tahsislere başlanıldığın belirtti.

        Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, beraberindeki bir heyetle Emirdağ’a ziyarette bulunarak OSB toplantısına başkanlık yaptı. Balkanlıoğlu, Emirdağ’ın konum itibarıyla Afyonkarahisar’ın en avantajlı ilçelerinde birisi olduğunu, Eskişehir gibi büyük bir vilayete çok yakın, Ankara’ya yakın ve ana yol üzerinde bulunduğunu kaydetti.

        Balkanlıoğlu, “Şimdi de bölünmüş yollarla daha da konumunu güçlendirecek. Bir defa Antalya tarafından gelen ve Ankara’ya gidecek olan araçlar Emirdağ ilçemizden geçebilir. Sayın Ulaştırma Bakanımızın talimatıyla yollarımız çok daha kullanılır duruma gelecek. Hızlı treninde bir istasyonu da Emirdağ’ına yapılacak, o zaman Emirdağ Ankara’nın bir mahallesi gibi olacak.” dedi.

        İnsanların Ankara’da oturup Emirdağ’da veya Emirdağ’da oturup Ankara’da çalışır hale geleceğini ifade eden Balkanlıoğlu, maliyet yönünden de çok ucuz olan demiryollarının avantajlı bir ulaşım aracı olarak Afyonkarahisar’a ve Emirdağı’na kazandırılmış olacağını anlattı. Balkanlıoğlu, “Sonuç olarak; imkânlarımız artmakta, bununla birlikte Emirdağ OSB daha da gelişecek ve büyüyecektir. Önceleri çalışmak için her hangi bir yolla yurt dışına giden ve o gidenlerin buralardan işçi götürmeleri yerine yurt dışından işçi getirir hale geleceğiz.’’ diye konuştu.

        Emirdağ Belediye Başkanı Cengiz Pala da organize sanayi bölgesi konusunda önemli bir adım attıklarını ve çok önemli yatırımcılara yer verdiklerini söyledi. OSB’de Ülker Grubu başta olmak üzere, yurt dışından bazı şirketlerin faaliyetlerine başladığını ifade eden Pala, birinci ve ikinci etabın dolduğunu, üçüncü etap için tahsislere başladıklarını anlattı.
        Emirdağ’ın Türkiye’nin kesişme noktası olduğunu ifade eden Pala, Emirdağ çevresindeki bütün yolların duble yollarla çevrildiğini, ikinci çevre yolunu açmak için çalışmalara başladıklarını kaydetti. Pala, bir zamanlar göç veren ilçede durumun tersine döneceğini, çok yakın bir zamanda yurt dışından çalışmak için işçi getirileceğini dile getirdi.

Emirdağ’ın yıllardır göç verdiğini, bu göçü durdurmanın zamanın çoktan geçtiğini söyleyen Pala, “ Gurbetçilerimiz artık, kent meydanı olan, dere ıslahları yapılmış, çöp sorununu çözülmüş, yolları duble olmuş, sosyal ve kültürel mekanları ile yepyeni bir ilçede gelip hoşça vakit geçirebilecekler. Bunun yanında yeni yatırımcıları ilçemize getirmek içinde çalışmalarımız sürecektir.” dedi.

Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder