banner181

banner213
banner210

Tatbikatı gerçek sanan köylüler yangını söndürdü

29 Şubat 2012 Çarşamba 11:43
Bu haber 335 kez okundu

Şanlıurfa’da Keçiören İlköğretim Okulu öğrencilerinin yangın tatbikatı köylüler tarafından gerçek sanıldı. Köylüler, yangını söndürmek için eline ne geçirdiyse alıp tatbikat alanına koştu.         Şanlıurfa’ya...

Tatbikatı gerçek sanan köylüler yangını söndürdü
Şanlıurfa’da Keçiören İlköğretim Okulu öğrencilerinin yangın tatbikatı köylüler tarafından gerçek sanıldı. Köylüler, yangını söndürmek için eline ne geçirdiyse alıp tatbikat alanına koştu.

        Şanlıurfa’ya bağlı Keçiören köyünde öğrenciler, ‘Sivil Savunma Günü’ sebebiyle bir program hazırladı. Programda öğrencilere yangın ve deprem anına yapılması gerekenler anlatıldı, deprem ve yangını anlatan şiirler okundu. Okul Müdürü İsa Ülker, bir afet durumunda itfaiye ve yardım ekiplerinin olaya gecikmeli yetişebileceği öngörülerek hazırlıklı olunması uyarısında bulundu. Afet sırasında ilk olarak neyin yapılabileceğini anlattı. Daha sonra okulda yangın tatbikatı gerçekleşti. Öğrenciler, senaryo gereği sirenle birlikte okulu terk etti. Öğrencilerin okulu boşaltması 72 saniye gibi kısa bir sürede gerçekleşti. Öğretmenlerden Erdoğan Yeşildemir ve Yılmaz Kurban yaralı iki öğrenciyi sedye ile sınıftan kurtardı.

        Bazı veliler, öğrencileri bilinçlendirmek için bahçeye yakılan ateşi gerçek sandı. Köylülerden bir kısmı ellerine aldıkları küreklerle tatbikat alanına koştu. Bazıları kova ile tatbikat alanına su taşıdı. Öğrencilerin yangın söndürme tatbikatına veliler müdahale etti. Yangın kısa sürede söndürüldü. Köylüler, gerçeğini aratmayan tatbikatı sonradan fark etti.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder