banner181
banner210

Berdimuhammedov'a devlet nişanı

29 Şubat 2012 Çarşamba 22:34
Bu haber 823 kez okundu

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov'a Türkiye Cumhuriyeti'nin en yüksek nişanı olan Devlet Nişanı takdim etti.

Berdimuhammedov'a devlet nişanı
Cumhurbaşkanı Gül, resmi ziyaretler için Türkiye'de bulunan Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov'u Çankaya Köşkü'nde törenle karşıladı.

Hava muhalefeti nedeniyle karşılama töreni Çankaya Köşkü'nün bahçesi yerine Köşk'ün içinde protokol girişinde yapıldı. Cumhurbaşkanı Gül konuk Devlet Başkanı'nı Büyük Şeref Kapısı'nın merdivenlerinde karşıladı. İki ülke milli marşlarının çalınmasının ardından Berdimuhamedov, tören kıtasını Türkçe "Merhaba asker" diyerek selamladı. Gül ve Berdimuhamedov'un merdivenlerde el sıkışarak basın mensuplarına poz vermesinin ardından baş başa görüşmelere geçildi.

Türkmenistan'da 12 Şubat'ta gerçekleşen seçimlerde yeniden Devlet Başkanlığına seçilmesinin ardından ilk yurt dışı ziyaretini Türkiye'ye gerçekleştiren Berdimuhamedov'a Cumhurbaşkanı Gül devlet nişanı takdim etti. Nişan takdim töreninde TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin de hazır bulundu.

Törende bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov'un ülkesinin gelişip kalkınması için örnek bir liderlik ve devlet adamlığı sergilediğine dikkat çekerek, "Çalışmalarınız bölgesel barış, huzur, istikrar ve refahın geliştirilmesi ile hayati önem taşımaktadır. Türkiye ile Türkmenistan arasındaki köklü dostluk ve kardeşlik bağlarının güçlenmesi için yaptığınız katkılar her türlü takdirin üzerindedir. Söz konusu nişanı dost ve kardeş Türkmenistan'ın Devlet Başkanı'na veriyor olmak benim için ayrı bir kıvanç vesilesidir" dedi. Gül Berdimuhamedov'un Türkiye Türkmenistan ilişkileri için kullandığı "kemik kardeşliği' ifadesine değinerek bu nişanın kemik kardeşliğinin ilelebet devam edeceğinin en güçlü sembolü olduğunu sözlerine ekledi.

"KARDEŞLİK BAĞIMIZ SİYAH TAŞA YAZILMIŞ GİBİDİR"
Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov ise nişan takdiminin ardından yaptığı teşekkür konuşmasında Türkmenistan'ın Türkiye'yi stratejik ortak olarak gördüğünü belirterek "Bizim ilişkilerimizin layık olduğu seviye iki devlet bir millet ilkesidir. Dostane kardeşlik ilişkilerimizi daha da ileri götüreceğiz. Bu sizin de söylediğiniz gibi kemik kardeşliğidir. Aramızdaki dostane ilişkilerimiz kardeşlik bağlarımız siyah taşa yazılmış gibidir ve hiçbir zaman izini kaybetmeyecektir" diye konuştu. Nişan töreninin ardından heyetler arası görüşmelere geçildi.
(sabah)
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder