banner181

banner213
banner210

TRT BELGESEL ÖDÜLLERİNDE FİNALE KALAN ESERLER BELİRLENDİ.

29 Şubat 2012 Çarşamba 12:09
Bu haber 1137 kez okundu

Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu tarafından amatör ve profesyonel belgesel filmcileri desteklemek, çeşitli ülkelerden yüksek nitelikli belgesel filmlerin seyirciyle buluşmasını sağlamak ve yerli – yabancı belgeselcileri buluşturan bir platform oluşturmak amacıyla düzenlenen “2012 TRT Belgesel Ödüllerine” bu yıl Uluslararası, Ulusal Profesyonel ve Ulusal Amatör Kategori'lerde başvuruda bulunan toplam 340 eserin izleme ve değerlendirmesi Ön Eleme Kurulu tarafından tamamlandı.

TRT BELGESEL ÖDÜLLERİNDE FİNALE KALAN ESERLER BELİRLENDİ.
Bu yıl dördüncüsü düzenlenen festivale başvuruda bulunan 340 eser arasından Uluslararası Kategoride 15,  Ulusal Profosyonel  kategoride 6  ve    Ulusal Amatör kategoride 14 eser olmak üzere toplam 35 belgesel film ödül kazanmak üzere finale kaldı. Bu yıl rekor sayıya ulaşan başvurular arasına Uluslararası kategoride katılan ülkeler; İngiltere, Hindistan, Hollanda, İran, Filistin, Litvanya, İtalya, Rusya, Ukrayna, Türkiye, İsrail, İspanya, Danimarka, Türkiye-Nikaragua ortak yapımı şeklindedir.

Finalist filmlerin yönetmen katılımlı gösterimlerinin yanı sıra, belgesel konulu söyleşiler ve özel programların yapılacağı etkinlik, TRT Belgesel Günleri olarak, 03-07 Mayıs 2012 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecektir.

Etkinliğin son günü olan 07 Mayıs 2012 tarihinde gerçekleştirilecek özel gala programı ve ödül töreniyle TRT Belgesel Ödülleri sahiplerini bulacaktır.

“FESTİVALDE  ULUSAL VE ULUSLAR ARASI KATEGORİLERDE DERECEYE GİREN FİLMLERE VERİLECEK ÖDÜLLER AŞAŞIDAKİ ŞEKİLDE OLACAKTIR.”
Amatör Kategori
En İyi Film Ödülü:              15.000 (Onbeşbin) TL
Özel Ödül:                  10.000 (Onbin) TL
Özel Ödül:                  5.000 (Beşbin) TL

Profesyonel Kategori
En İyi Film Ödülü          30.000 (Otuzbin) TL
Özel Ödül :                  20.000 (Yirmibin) TL
Özel Ödül:                  10.000 (Onbin) TL

Uluslararası Yarışması
En İyi Film Ödülü         10.000 (Onbin) Avro
Özel Ödül:                 7.500 (Yedibinbeşyüz) Avro
Özel Ödül:                    5.000 (Beşbin) Avro

ÖN ELEME SONUCUNDA FİNALE KALAN ESERLER
ULUSAL AMATÖR KATEGORİ
Yapımın Adı Yönetmen
1 DIŞARDAKİLER HÜSEYİN AYDIN
2 YARISI İNSAN YARISI YILAN KENAN ÖZER
3 DERSİMLİ HALK OZANI: SİLO QIZ BÜLENT BORAL
4 ÇİRKİN ÖRDEK YAVRUSU ABDURRAHMAN ÖNER
5 YÜZÜNDEKİ DALGALAR-BOŞ ADA ÖZLEM YILMAZ
6 CANBAZ SEDAT AYGÜN
7 CNEYDO HÜDAİ ATEŞ
8 BİR YUMRUK BİR UMUT MELİH MERT BAYKAL
9 İŞTE BÖYLE OSMAN ŞİŞMAN - ÖZLEM SARIYILDIZ
10 MEÇHUL TUTSAKLAR CEM KAR
11 BEN GELDİM GİDİYORUM METİN AKDEMİR
12 FGR DOĞACAN AKTAŞ
13 KUMA EMİNE ALTAŞ
14 YALNIZLIĞIN İKİ YÜZÜ SERHAT ÇATAK

ULUSAL PROFESYONEL KATEGORİ
Yapımın Adı Yönetmen
1 KARGALAR VE HALİFE YILLARI MURAT AYDIN
2 BEKLEMEK BÜLENT ÖZTÜRK
3 ÖTEKİ KASABA NEFİN DİNÇ
4 SABAH YILDIZI METİN AVDAÇ
5 800 KİLOMETRE ENGELLİ MURAT ERÜN
6 KARDEŞ NEREYE? MÜBADELE ÖMER ASAN

ULUSLARARASI KATEGORİ
Yapımın Adı Yönetmen
1 GIRL MODEL ASHLEY SABIN - DAVID REDMON
2 BOM ( ONE DAY AHEAD OF DEMOCRACY) AMLAN DATTA
3 GOZARAN - TIME PASSING FRANK SCHEFFER
4 MOKAN MUHAMMAD ALI HASHEMZEHI
5 THE INVISIBLE POLICEMAN LAITH AL-JUNEIDI
6 UB LAMA EGLE VERTELYTE
7 THE WELL PAOLO BARBERI - RICCARDO RUSSO
8 KATYA VITA DIMA ALEXEY ZHIRYAKOV
9 UKRAINE , WHEN THE COUNTDOWN BEGAN SERGEY BUKOVSKY
10 A LIFE WITHOUT WORDS ADAM ISENBERG
11 WAR MATADOR AVNER FAINGULERNT
12 THE KID AND THE CLOWN IDA GRØN
13 PERMISSION TO ENGAGE SHUCHEN TAN
14 EKÜMENOPOLİS IMRE AZEM
15 THE METAL STORK JOAN LÓPEZ LLORET
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder