banner181
banner210

İsveç’te isteyen, mezarının başına mezar taşı yerine LCD ekran dikebilecek

29 Şubat 2012 Çarşamba 11:15
Bu haber 565 kez okundu

Teknolojik yenilikler mezarlıklara kadar uzandı. Artık İsveç’te isteyen hayatını kaybeden yakınına LCD ekranlı televizyon şeklinde mezar taşı dizayn edebilecek. LCD ekran mezar taşı akü ve güneş enerjisi ile çalışabilecek. Ölen kişinin...

İsveç'te isteyen, mezarının başına mezar taşı yerine LCD ekran dikebilecek
Teknolojik yenilikler mezarlıklara kadar uzandı. Artık İsveç’te isteyen hayatını kaybeden yakınına LCD ekranlı televizyon şeklinde mezar taşı dizayn edebilecek. LCD ekran mezar taşı akü ve güneş enerjisi ile çalışabilecek. Ölen kişinin ekranda, hayatından kesitler, sevdikleri ile beraber çektirdiği resimler veya video görüntüleri ekranda yayınlanabilecek.

Şu anda sistemin alt yapı çalışmalarını sürdürdüklerini belirten İsveç cenaze defin işleri birimi Fokus’un sorumlusu Esbjörn Sundström, dijital mezar taşının fikir babasının Hollandalı mühendis Henk Rozema’dan olduğunu söyledi. Henk Rozema’dan esinlenerek böyle bir projeye başladıklarını belirten Sundström, İsveç Kiliseler Birliği’nin de projeye karşı çıkmadığını, LCD ekran mezar taşı yaptırmanın kanunen yasak olmadığını ve isteyenin yakınına bu tür mezar taşlarından yaptırabileceğini belirtti.

İsveç Kiliseler birliğinin hukuk danışmanı Cecilla Forsel Erikson, LCD ekran mezar taşı yaptırmanın önünde kesinlikle yasal bir engel olmadığını kaydederken, bu uygulamanın eskiden gelen ve geleneksel bir dizayna sahip mezarlıkların yozlaşmasına neden olacağını savundu.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder