banner181

Atanamayan itfaiyeciler, İzmir Büyükşehir'i aileleriyle birlikte protesto etti

28 Şubat 2012 Salı 17:17
Bu haber 508 kez okundu

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde itfaiye eri alımı için yapılan sınavı kazanan ancak atamaları yapılmayan 286 kişi, aileleriyle birlikte protesto yürüyüşü yaptı. Atanamayan itfaiyeciler, eylemlerinin dokuzuncu gününü de doldurdu.Protesto...

Atanamayan itfaiyeciler, İzmir Büyükşehir'i aileleriyle birlikte protesto etti
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde itfaiye eri alımı için yapılan sınavı kazanan ancak atamaları yapılmayan 286 kişi, aileleriyle birlikte protesto yürüyüşü yaptı. Atanamayan itfaiyeciler, eylemlerinin dokuzuncu gününü de doldurdu.

Protesto için Konak Pier önünde toplanan itfaiyeciler, ''Umutlarımız, hayallerimiz vardı, sesimizi duyan yok mu?'', ''Vicdanlarda yangın var'' yazılı pankartlarla belediye binası önüne kadar yürüdü. Burada grup adına konuşan Fatih Yücesoy, İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı'nın açtığı yazılı ve sözlü sınavları kazandıklarını, bütün şartları yerine getirmelerine rağmen üç aydır atamalarının yapılmadığını söyledi. Yücesoy, "Dokuz gündür yağmur ve soğuğa rağmen eylemimizi sürdürüyoruz. Atamamızın yapılmamasına gerekçe olarak, Belediye İtfaiye Yönetmeliği'nin, 'Yazılı ve Sözlü Sınav' başlıklı 16. maddesinin sözlü sınava ilişkin fıkralarının yürütmesinin Danıştay tarafından durdurulması gösteriliyor. Danıştay'ın verdiği karardan sonra Türkiye genelinde 60'ı aşkın belediye, itfaiye memurlarına hakları olan işleri teslim etti. Durum böyleyken bu kararın sadece bize uygulanmak istenmesine anlam veremiyoruz. Yoksa İzmir Büyükşehir Belediyesi başka bir ülkenin belediyesi, burada farklı kanunlar uygulanıyor da bizim mi haberimiz yok?'' dedi.

İtfaiyecilerden Yakup İpek de, "Sınavı kazanmamla birlikte önceki işimden ayrıldım. Haklarımız verilmediği için üç aydır işsizim. Eşim hamile. Sigortayı cebimizden ödüyoruz. Kimseden sadaka değil, hak ettiğimiz memuriyeti istiyoruz.'' şeklinde konuştu. Çocuklarına destek veren aileler adına söz alan Cem Seymener ise İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na hitaben, ''Sizin de çocuklarınız var. 24 saat soğukta beklese ne hissedersiniz? Lütfen konuya baba şefkatiyle yaklaşın, kazandıkları memuriyeti verin.'' dedi. Protesto yürüyüşü ve açıklamaların ardından itfaiyeciler, belediye önündeki oturma eylemine devam etti.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder