banner181

Hocalı katliamı Brüksel’de AB kurumları önünde protesto edildi

28 Şubat 2012 Salı 16:44
Bu haber 388 kez okundu

Hocalı katliamının 20. yılında Brüksel’deki AB kurumları önünde protesto gösterisi düzenlendi.Belçika Azerbaycan Dostluk Cemiyeti tarafından, "Hocalı Vahşeti'ni kınamak ve Ermeni işgali ve terörüne dikkat çekmek" amacıyla bir gösteri...

Hocalı katliamı Brüksel'de AB kurumları önünde protesto edildi
Hocalı katliamının 20. yılında Brüksel’deki AB kurumları önünde protesto gösterisi düzenlendi.

Belçika Azerbaycan Dostluk Cemiyeti tarafından, "Hocalı Vahşeti'ni kınamak ve Ermeni işgali ve terörüne dikkat çekmek" amacıyla bir gösteri düzenlendi. ‘‘Hocalı'yı unutmadık, unutturmayacağız. Katil Ermenistan’’ sloganlarının öne çıktığı Brüksel´deki mitinge katılım çok yoğun olmadı. Avrupa Komisyonu ve Avrupa Konseyi binalarının bulunduğu Schuman Meydanı’nda toplanan elli kadar vatandaş Hocalı katliamını protesto etti. Katliamda hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşunun ardından Türk ve Azeri milli marşları okundu.

‘‘Dünyanın seyirci kaldığı, uydurma soykırımlar türettiği günümüzdeki şahit olduğumuz soykırımları gelin birlikte kınayalım.’’ diyen Belçika Azerbaycan Dostluk Cemiyeti yetkilileri meraklı kalabalığa da Hocalı katliamının anlatıldığı broşürler dağıttı. Taşınan dövizlerde Meksika ve Pakistan’a Hocalı’da yaşanan vahşeti ‘soykırım’ olarak tanıdıkları için teşekkür edilirken, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu’na Hocalı katliamının 20. yılı nedeniyle yayımladığı bildiri dolayısıyla ayrıca teşekkür edildi.

Çok sayıda yerli ve yabancı gazetecinin takip ettiği protesto gösterisi olaysız şekilde sona erdi.

Öte yandan Azerbaycan Büyükelçiliği tarafından Brüksel'de sabah saatlerinde bir anma töreni düzenlendi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder