banner181
banner210

BBP'liler Çevik Bir hakkında suç duyurusunda bulundu

28 Şubat 2012 Salı 16:36
Bu haber 587 kez okundu

BBP, 28 Şubat sürecinde Sincan'da tank yürüten komutan olduğu ve darbeyi açıkça desteklediği iddiasıyla Çevik Bir hakkında, özel yetkili cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulundu. BBP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Gürman ile birlikte...

BBP'liler Çevik Bir hakkında suç duyurusunda bulundu
BBP, 28 Şubat sürecinde Sincan'da tank yürüten komutan olduğu ve darbeyi açıkça desteklediği iddiasıyla Çevik Bir hakkında, özel yetkili cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulundu. BBP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Gürman ile birlikte İzmir Adalet Sarayı'na giden MYK üyeleri, il ve ilçe başkanları, söz konusu tankların asfalt değil, milletin idaresinin üzerinden geçtiğini, bu süreçte TSK içindeki illegal yapının, milletin oylarıyla seçilen TBMM'yi iş yapamaz ve meşru hükümeti çalışamaz hale getirmeye çalıştığını iddia etti.

Savcıya Çevik Bir hakkında suç duyurusu dilekçesi veren BBP'liler, o süreçte Türkiye'de görev yapan bütün üst düzey akedemisyen, bürokrat ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin fişlenmiş olduğuna dikkat çekti. Suç işlediğine kanaat getirdikleri Bir hakkında, sanık sıfatıyla işlem yapılmasını talep ettiler.

Dilekçeyi verdikten sonra bir açıklama yapan Genel Başkan Yardıcısı Gürman, rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu'nun 12 Eylül 1980 askerî darbesinde tutuklanan ve sonra beraat eden bir kişi olduğunu, BBP'lilerin darbelerde en çok mağdur edilenler arasında bulunduğunu söyledi. Gürman, “Namlusunu halkına, milletine döndüren orduya selam durmam sözünü hatırtıyor ve milletiyle bir olan ordunun yanında olduğumuzu belirtiyoruz. Günümüzde yakaladığımız hukuk çerçevesinde, darbeciler ve darbe cesareti olanların yargılanması gerektiğini düşünüyoruz. Bu anlamda özel yetkili savcıya, eski komutanlardan Çevik Bir hakkında suç duyurusu dilekçesi verdik. Türk adaletine güveniyor ve gereğini yapacağına inanıyoruz." dedi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder