banner181

İpek iğne oyaları 15 ülkeye satılan Nallıhanlı kadırlar, 800 lira kazanıyor

28 Şubat 2012 Salı 16:28
Bu haber 2521 kez okundu

İpek iğne oyasıyla meşhur Ankara’nın Nallıhan ilçesinde kadınlar ipek iğne oyası yaparak evlerine katkıda bulunuyor. Halk eğitim merkezinde açılan kurslarda yapılan ipek iğne oyası işlemeleri Japonya, Almanya, İngiltere ve ABD gibi 15...

İpek iğne oyaları 15 ülkeye satılan Nallıhanlı kadırlar, 800 lira kazanıyor
İpek iğne oyasıyla meşhur Ankara’nın Nallıhan ilçesinde kadınlar ipek iğne oyası yaparak evlerine katkıda bulunuyor. Halk eğitim merkezinde açılan kurslarda yapılan ipek iğne oyası işlemeleri Japonya, Almanya, İngiltere ve ABD gibi 15 ülkeye gönderiliyor. Bir ev hanımı, ipek iğne oyasından ortalama 700 ile 800 lira arasında para kazanabiliyor.

Nallıhan’da 2009 yılında iğne oyası yapan kadınlar, birlik sağlamak için Nal-Etik Kooperatifi kurdu. Kooperatifle birlikte kadınlar işlemelerin hem tanıtımını hem de pazarlamasını yaparak aile bütçelerine katkı sağlamaya başladı. Kooperatife üye 500’ün üzerinde kadın ipek iğne oyası ile ailesini geçindiriyor. Kooperatif başkanı Kadriye Sezer, ipek iğne oyasından bir ev hanımının ortalama 700 ile 800 arasında para kazandığını belirterek, bunun da ev için çok büyük bir katkı olduğunu belirtti. Pazar bulma sıkıntılarının olmadığını söyleyen Sezer, “Şu anda 15 ülkeye ipek iğne oyası işlemeleri gönderiyoruz. Bunlar arasında Japonya, Almanya, İngiltere ve ABD başta geliyor.” dedi. Sezer, kooperatifin kar amaçlı olmadığını kazanılan paralarla Nallıhan turizmine yönelik yatırımlara harcadıklarını söyledi.

Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder