banner181

Hristofyas: Kıbrıs sorununda sürprizlere inanmıyorum

28 Şubat 2012 Salı 15:54
Bu haber 1952 kez okundu

Rum Yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, Kıbrıs müzakerelerinde sürpriz bir gelişmenin olacağına inanmadığını söyledi. Rum lider, BMGenel Sekreteri Ban Ki-mun'un, tarafları uluslararası konferansa çağırmasının kendisi için bir risk olduğu...

Hristofyas: Kıbrıs sorununda sürprizlere inanmıyorum
Rum Yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, Kıbrıs müzakerelerinde sürpriz bir gelişmenin olacağına inanmadığını söyledi. Rum lider, BMGenel Sekreteri Ban Ki-mun'un, tarafları uluslararası konferansa çağırmasının kendisi için bir risk olduğu kaydetti.

Rum lider, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile bugün mülkiyet gündemiyle gerçekleştirdiği görüşmenin ardından Rum Başkanlık Köşkü’ne dönüşünde “Genel Sekreter’in risk alıp uluslararası konferans çağırması ve başarısız olması biraz garip olur.” dedi.

Hristofyas, “Rum tarafının; gerekli ilerleme kaydedilmeden ve Kıbrıs sorununun iç yönleri çözülmeden uluslararası konferans çağrılmasını kabul etmesinin söz konusu olmadığı” şeklindeki bilinen görüşünü tekrarlayarak, Rum tarafının net tutumunun bu olduğunu söyledi. Kıbrıs sorununda hazırlaması gereken rapor arifesinde, Genel Sekreter’in Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’ın gütmesi muhtemel tavırla ilgili bir soruya karşın Rum lider, varsayımlarda bulunmak istemediğini söyledi, ancak sürprizler olmayacağına inandığını kaydetti.

Öte yandan Hristofyas, Rum Politis gazetesinin bugünkü sayısında yer alan, Alexander Downer’ın mülkiyetle ilgili öneri sunabileceği haberinin hatırlatılması üzerine, bu konuda Rum tarafına hiçbir imada bulunulmadığını, herhangi bir bilgi de verilmediğini ifade etti. Hristofyas Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile bugün gerçekleştirdikleri görüşmede, mülkiyet konusunun müzakeresine devam edildiğini ancak bir sonuç alınmadığını söyledi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder