banner181
banner210

Eğitim Bir Sen Siirt Şubesi'nden 28 Şubat açıklaması

28 Şubat 2012 Salı 15:45
Bu haber 732 kez okundu

Eğitim Bir Sen Siirt Şubesi, 28 Şubat darbecilerinin yargılanmasını istedi.             Eğitim Bir-Sen Siirt Şubesi tarafından yapılan açıklamada, yakın tarihi ile yüzleşip hesaplaşamayan,...

Eğitim Bir Sen Siirt Şubesi'nden 28 Şubat açıklaması
Eğitim Bir Sen Siirt Şubesi, 28 Şubat darbecilerinin yargılanmasını istedi.
    
        Eğitim Bir-Sen Siirt Şubesi tarafından yapılan açıklamada, yakın tarihi ile yüzleşip hesaplaşamayan, darbecilerden hesap soramayan, darbeleri doğru analiz edemeyen toplumların, darbeye ve darbecilere tarih kısmı boş bırakılmış davetiye düzenlediklerini fark etmeyecekleri savunuldu.

        Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Bu acı gerçek kendini, ülkemize ve toplumumuza farklı biçimlerde de olsa neredeyse her 10 yılda bir hatırlattı. Çok partili demokratik hayata geçişten bu yana 1960, 1971, 1980, 1997 ve 2007'de makus talihimizmiş gibi bu gerçekle yüz yüze kaldık. Bir öncekinin hesabını dahi sormaya fırsat bulamadan yenisini yaşamanın şaşkınlığıyla rafa kaldırılmış demokrasi ve sindirilmiş millet iradesi dramını değiştirilmez bir senaryoymuş gibi oynamak zorunda bırakıldık. Darbe heveslisi ve milli irade düşmanı Ergenekon mensuplarının, millet adına karar veren yargı organlarında hesap vermeye devam ettiği ve 28 Şubat post modern darbesinin yıl dönümü olan bugün, darbe riskinin ve darbeci zihniyetin bir daha palazlanmayacak şekilde tarihin çöp sepetine atılmasını sağlayacak topyekun kararlılığı ifade etmek adına en anlamlı gündür. 28 Şubat 1997 tarihinde yapılan MGK toplantısı ve toplantı sonunda açıklanan bildiri, siyasi tarihimize post modern darbe olarak geçmiştir. 28 Şubat ile aslında devlet yönetimine el konulmuş, mevcut hükümet istifaya zorlanmış ve sadece hükümet veya toplumun bazı kesimleri değil, tüm toplum denetim altına alınmak istenmiş, temel hak ve özgürlüklere aykırı birçok uygulama ve düzenlemeyle bu denetim elde edilmiştir."
        Açıklamada, o süreçte mağdur olanların mağduriyetlerinin giderilmesi de istendi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder