banner181

Tarım alanlarının bölünmesine bakanlıktan neşter

28 Şubat 2012 Salı 15:43
Bu haber 1530 kez okundu

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, tarım arazilerinin bölünmesine son vermek için çalışma başlattı. Konu ile ilgili bir çalıştay yapacak olan bakanlık, arazilerin bölünmesine neden olan Medeni Kanun'un ilgili maddelerinde değişiklik...

Tarım alanlarının bölünmesine bakanlıktan neşter
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, tarım arazilerinin bölünmesine son vermek için çalışma başlattı. Konu ile ilgili bir çalıştay yapacak olan bakanlık, arazilerin bölünmesine neden olan Medeni Kanun'un ilgili maddelerinde değişiklik teklifi hazırlayacak.

Arazilerin miras yoluyla her geçen gün küçülürken, parsel sayısı da 20 milyonu geçti. Tarımsal verimliliğin önündeki en büyük engellerden olan tarım arazilerinin bölünmesini önlemeye yönelik Medeni Kanun’da bir düzenleme bulunmazken, mirasla ilgili mevcut hükümlerden dolayı arazi bölünmesi devam ediyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, “Tarım Arazilerinin Bölünmesini Önlemek” amacıyla, söz konusu kanunun ilgili maddelerinde değişiklik yapmak için çalışma başlattı. Yapılacak yasal düzenlemelerde kamuoyu hassasiyetleri ve alternatif önerilerin dikkate alınacak. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker’in katılımıyla yarın Büyük Anadolu Oteli’nde konu ile ilgili yapılacak çalıştaya, meslek ve sivil toplum kuruluşları, özel sektör, üniversiteler, muhtarlar ve çeşitli kamu kuruluşları katılacak. Düzenlenecek çalıştayla kamu, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler, özel sektör ve muhtarlar ile birlikte değerlendirilmesi, kamuoyu ile paylaşılması amaçlanıyor. Bu süreç içinde çalıştay kapsamında, aralarında köy muhtarları, üreticiler, oda, birlik, kooperatif, dernek gibi tarım paydaşlarında bulunduğu 50 bin kişiyi kapsayan ankete son şekli verilecek.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder