banner181

Özgür-Der’den İstanbul Üniversitesi önünde 28 Şubat protestosu

28 Şubat 2012 Salı 15:40
Bu haber 356 kez okundu

Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (Özgür-Der) üyeleri İstanbul Üniversitesi önünde toplanarak 28 Şubat döneminde yaşananları protesto etti. Darbecilerin yargılanmasını isteyen eylemciler pankart açıp slogan attıktan sonra olaysız...

Özgür-Der'den İstanbul Üniversitesi önünde 28 Şubat protestosu
Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (Özgür-Der) üyeleri İstanbul Üniversitesi önünde toplanarak 28 Şubat döneminde yaşananları protesto etti. Darbecilerin yargılanmasını isteyen eylemciler pankart açıp slogan attıktan sonra olaysız dağıldı.

İstanbul Üniversitesi Beyazıt Yerleşkesi önünde toplanan Özgür-Der üyesi grup, ‘28 Şubat darbecileri yargılansın’ pankartı açarak, ‘Darbeci şefler Silivri’ye’, ‘Paşaların tankı susturamaz halkı’ diye slogan attı. Eylem sırasında konuşma yapan Özgür-Der üyesi Hülya Şekerci, 28 şubat döneminden bu yana birçok eylemde bulunduklarını belirterek, bazı paşaların yargılanmasını istediklerini belirtti. 28 Şubat döneminde gerçekleştirilen eylemler sırasında yaşadıkları zorlukları anlatan Şekerci, “Burada başörtüsü eylemleri yaparken polislerle karşı karşıyaydık. Biber gazları yedik ve coplandık. İçimizden idamla yargılananlar oldu. Hapis yatanlar oldu.” dedi.

Her alanda başörtüsü serbestisinin olmadığını ifade eden Şekerci, “Üniversitelere girip okuyabiliyoruz. Ancak her alanda başörtüsü serbestisi yok. Bunun biran önce düzeltilmesini istiyoruz. İlköğretimden bütün kamu kurumlarında çalışanlara kadar başörtüsünün her alanda ve her yaşta isteyen herkesin takabilmesini ve özgür olmasını istiyoruz.” diye konuştu.

Eylem sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan bazı öğrenciler ise, “15 yılda birçok değişti ama birçok şey hala kalıcı. Onların da değişeceğine inanıyoruz. Darbeciler yargılanmalı. Çok şey yaşandı. Şu kapıdan içeriye giremeyenler oldu. Allah bir daha yaşatmasın o günleri.” diye konuştu.


Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder