banner181
banner210

FRANSA ANAYASA KONSEYİ DEMOKRASİ DERSİ VERDİ

28 Şubat 2012 Salı 19:41
Bu haber 1679 kez okundu

Sarkozy ve Fransa’daki Ermeni azınlıkların oyunu tutmadı: Fransa Millet Meclisi ve Senatosunda oylanan soykırım yasası iptal edildi. Fransa Anayasa Konseyi tarihi bir kararla demokrasi kurallarına bağlı olduğunu ispat etti.

FRANSA ANAYASA KONSEYİ DEMOKRASİ DERSİ VERDİ
Türkiye’nin Fransa’daki zayıf lobiciliğini fırsat bilen Fransız Ermeni azınlığı Sarkozy’nin Türk düşmanlığını da kullanarak Fransız Millet Meclisi ve Senatosundan Ermeni Soykırımının inkarını para ve hapisle cezalandıran bir yasayı onaylatmayı başarmıştı.
Türkiye’nin dünyada lobicilikte zayıf halkası Fransa. Türk Sivil Toplum Kuruluşlarının pahalı ama o derece etkisiz lobiciliği neticesinde Türk Fransız ilişkileri derin bir yara almıştı.

Maalesef Ermeni tezine hem Sarkozy hem de Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kamuoyu araştırmalarında önde giden sosyalist aday Hollande destek verdiler. 

Fakat Fransa’daki köklü demokrasi geleneği bir kez daha gücünü ispat etti. Sarkozy’nin partisinden önemli sayıda Milletvekili ve Senatör Sarkozy’e başkaldırarak oylanan yasayı Fransa Anayasa Konseyine götürdüler. Bir miktar sosyalist Milletvekili ve Senatör de bu başkaldırıya katıldılar.

Bu başkaldırmaya Sarkozy çok sert tepki gösterdi. Eğer Anayasa Mahkemesi yasayı iptal ederse Parlamentoya derhal yeni bir yasa teklifi götüreceğim dedi.

Şimdi Sarkozy’nin tepkisi merakla bekleniyor. Cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasının çok kızıştığı bugünlerde Sarkozy’nin bu konuda durumu fevkalade zora girdi.

Fransa Anayasa Konseyi Soykırımı inkar yasasını hangi nedenlerle iptal etti? İptal nedeni içerik değil özgürlükler açısından yapıldı. Fransa Anayasasındaki ifade ve iletişim özgürlüğü maddelerine dayanarak Fransa Anayasa Konseyi oylanan yasayı kabul edilemez buldu ve oylanan yasa iptal edildi.

Türkiye şimdi ne yapmalı? Zafer Fransız Demokrasisinin. Sarkozy’nin otokratik ve “yaptım oldu” politikasına kendi Milletvekilleri isyan etti. Yasanın iptali Fransız Demokrasisinin iç işleyişinin sağlam olduğunu gösteriyor.

Kazanan Fransa Demokrasisi oldu. Kaybeden Sarkozy, onun yandaşı Milletvekilleri ve Fransız Ermeni azınlığı. Bunlar Türkiye aleyhine yeni entrikalar oluşturmaya devam edecekler.

Bu nedenle Fransa’da Türk Lobiciliğine şimdi eskisinden daha fazla ihtiyaç var.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder