banner181

Egzoz ölçümünü yaptırmayan sürücüler 782 TL ceza ödeyecek

28 Şubat 2012 Salı 15:00
Bu haber 2100 kez okundu

Kırşehir Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, egzoz gazı emisyon ölçümünü yaptırmayan sürücüleri uyardı. Ölçüm yaptırmayanlara 782 lira idari para cezası uygulanacağını bildiren Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, trafikte seyreden...

Egzoz ölçümünü yaptırmayan sürücüler 782 TL ceza ödeyecek
Kırşehir Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, egzoz gazı emisyon ölçümünü yaptırmayan sürücüleri uyardı. Ölçüm yaptırmayanlara 782 lira idari para cezası uygulanacağını bildiren Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, trafikte seyreden motorlu kara taşıtlarından kaynaklanan egzoz gazlarının neden olduğu hava kirliliği ve etkilerinden, canlıları ve çevreyi korumak amacıyla egzoz gazı kirleticilerinin azaltılmasını sağlamak ve ölçümler yaparak kontrol etmek, gerekli usul ve esasları belirlemek amacıyla hazırlanan "Egzoz Gazı Emisyonu Kontrolü Yönetmeliği"ni hatırlattı.

    Egzoz gazı emisyon ölçümlerinin devamının takibi amacıyla ruhsatın üzerinde egzoz gazı emisyon ölçüm pulu yapıştırma yeri dolana kadar tahrifat olmaksızın saklanması ve denetimlerde ibraz edilmesinin zorunlu olduğu ifade edilen açıklamada şöyle denildi:
    "Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma Komutanlığı elemanlarından oluşan ekipler tarafından yapılacak denetimlerde, ölçüm yapılması gereken periyotlarda egzoz gazı emisyon ölçümünü yaptırmadığı tespit edilen motorlu kara taşıt sahibine 782 lira idari para cezası, yönetmeliklerle belirlenen standartlara aykırı emisyona sebep olan motorlu kara taşıt sahiplerine ise bin 567 lira idari para cezası uygulanacaktır."
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder