banner181

Sürenkök: Kayıt dışı haksız rekabete yol açıyor

28 Şubat 2012 Salı 14:46
Bu haber 676 kez okundu

Adana Sanayi Odası Başkanı Sadi Sürenkök, ekonomideki kayıt dışı ile yol açtığı haksız rekabetin en önemli sorun olma özelliğini sürdürdüğünü söyledi. Adana Vergi Dairesi tarafından Vergi Haftası etkinlikleri kapsamında Adana Sanayi...

Sürenkök: Kayıt dışı haksız rekabete yol açıyor
Adana Sanayi Odası Başkanı Sadi Sürenkök, ekonomideki kayıt dışı ile yol açtığı haksız rekabetin en önemli sorun olma özelliğini sürdürdüğünü söyledi.

Adana Vergi Dairesi tarafından Vergi Haftası etkinlikleri kapsamında Adana Sanayi Odasına yapılan ziyarette, kayıt dışılığın yol açtığı haksız rekabetten yakınıldı ve önlem alınması gerektiği vurgulandı.

Adana Sanayi Odası (ADASO) Meclis Başkanı Ahmet Kardeşler, Yönetim Kurulu Başkanı Sadi Sürenkök, Yönetim Kurulu Üyesi Kamerhan Dıblan ve Genel Sekreter Gazi Yılmaz tarafından karşılanan Adana Vergi Dairesi Müdürü Serdar Aksoy’un ziyaretinde, grup başkanları ve daire müdürleri hazır bulundu.

ADASO Başkanı Sadi Sürenkök, kayıt dışılığın ve yol açtığı haksız rekabetin en önemli sorun olma özelliğini sürdürdüğünü belirterek, mutlaka önlenmesi gerektiğini söyledi.

Her platformda kayıt dışı çalışan işletmelerin bildirilmesi çağrısında bulunduklarını ifade eden Sürenkök, “Türkiye’nin huzur ve refah içerisinde yaşamasını istiyorsak herkes üzerine düşen vergisini ödemelidir. Böylece kişi başına düşecek vergi yükü de uzun vadede azalacaktır” dedi.

Firmaların üretim yaptığı bölgedeki vergi dairelerine kayıt yapma zorunluluğu getirilmesi için yasal değişiklik yapılması gerektiğini belirten Sürenkök, “Böylece o kentte kazanılan kazancın vergileri de o ilde ödenmiş olacak” görüşünü dile getirdi.

Adana Vergi Dairesi Başkanı Serdar Aksoy da, son yıllarda yapılan etkin mücadele ile kayıt dışılığın giderek azaldığını belirterek, ihtisaslaşmış denetim modeline geçilmesiyle mücadeledeki başarı oranının daha da artacağını bildirdi.

Mesleki kuruluşlara yönelik ilk ziyareti Adana Sanayi Odasına gerçekleştirdiklerini vurgulayan Aksoy, etkinliklerde verginin önemini anlatarak vergi bilincinin yerleşmesini amaçladıklarını, sağlıklı mükellef ve ticaret yapısının sağlıklı vergi yapısı oluşturacağını kaydetti.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder