banner181

Egemen Bağış İngiltere'ye gitti

28 Şubat 2012 Salı 14:36
Bu haber 2430 kez okundu

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, resmi temaslarda bulunmak üzere İngiltere’ye gitti. Atatürk Havalimanı’nda İngiltere’ye hareket etmeden önce temasları hakkında bilgi veren Bağış, Galler Prensi Charles'ın Uluslararası...

Egemen Bağış İngiltere'ye gitti
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, resmi temaslarda bulunmak üzere İngiltere’ye gitti.

Atatürk Havalimanı’nda İngiltere’ye hareket etmeden önce temasları hakkında bilgi veren Bağış, Galler Prensi Charles'ın Uluslararası Sürdürülebilirlik Birimi toplantısı vesilesiyle vereceği resepsiyon ve akşam yemeğine katılacağını söyledi.

İngiltere'de 3 gün sürecek temasları hakkında bilgi veren Bağış, Galler Prensi Charles'ın Uluslararası Sürdürülebilirlik Birimi toplantısı vesilesiyle vereceği resepsiyon ve akşam yemeğine katılacağını ifade etti. Bağış yarın ve sonraki gün İngiltere Dişişleri Bakanı Willam Hague ve Avrupa Bakanı David Lidington ile görüşeceğini belirtti. Bağış, ayrıca, Londra'nın önde gelen ekonomi fakültesinde bir konferans vereceğini ve yine İngiltere'nin önde gelen düşünce kuruluşlarından Chatham House'da düzenlenecek yuvarlak masa toplantısına katılacağını kaydetti.

İngiltere’nin en çok ziyaretçi alan müzesi British Museum'da ''Hac:İslamın Kalbine Yolculuk'' isimli sergiyi gezeceğini belirten Bağış, ayrıca Londra'da Türk vatandaşları ile görüşme fırsatı da bulacağını söyledi. Bağış, ''Seyahatim çerçevesinde hem Türkiye AB ilişkileri hem Türkiye -İngiltere hem de Türk-AB ilişkileri üzerinde çok önemli unsurlar haline gelen Kıbrıs meselesini, vize konusunu terörle mücadele konusunu, konsey toplantılarına aday ülkelerin davet edilmesi konusunu ve fasıllarımız üzerindeki mantıksız engelleri değerlendirme imkanımız olacak. Bilindiği gibi İngiltere Türkiye'nin AB sürecine destek veren bir ülke ve Avrupa Bakanı Lidington da bu konuda çok açık sözlü, Türkiye'nin tam üyelik hedefini desteklediklerini bildiren bir konumda. Şu anda Avrupa'nın içinden geçmekte olduğu ekonomik buhran sürecinde de İngiltere'nin tutumu aslında Türkiye'nin tutumuna oldukça benziyor. Türkiye gibi İngiltere de kendi ekonomisinin dinamiklerini güçlendirmeye çalışıyor. Bu çerçevede seyahatimizin yararlı olacağına inanıyorum.'' diye konuştu.

Bakan Bağış, açıklamalarının ardından THY’nin tarifeli uçağı ile İngiltere’nin başkenti Londra’ya hareket etti.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder