banner181
banner210

BM İnsan Hakları Yüksek Temsilcisi: Suriye'deki durum kötüleşiyor

28 Şubat 2012 Salı 14:26
Bu haber 2315 kez okundu

BM İnsan Hakları Yüksek Temsilcisi Navi Pillay, Suriye'deki durumun son haftalarda hızla kötüleştiğini belirterek, acilen insani amaçlı ateşkesi ilan edilmesini istedi. BM İnsan Hakları Konseyi'nin Cenevre'deki toplantısında konuşan Navi...

BM İnsan Hakları Yüksek Temsilcisi: Suriye'deki durum kötüleşiyor
BM İnsan Hakları Yüksek Temsilcisi Navi Pillay, Suriye'deki durumun son haftalarda hızla kötüleştiğini belirterek, acilen insani amaçlı ateşkesi ilan edilmesini istedi.

BM İnsan Hakları Konseyi'nin Cenevre'deki toplantısında konuşan Navi Pillay, sayısız gaddarlığa imza atan Suriye güvenlik güçlerinin, sivilleri hedef alan saldırılarını engellenmesi için uluslararası toplumu harekete geçmeye çağırdı.

Pillay, Suriye rejiminden; bombardımanlara son vermesi, gözlemcilerin ülkeye girişine ve yardım kuruluşlarının Humus ve diğer şehirlere ulaşmasına izin vermesi çağrısı yaptı.

Pillay'ın konuşmasına sert tepki gösteren Suriye elçisi Faysal Habbaz Hamui ise sert bir konuşma yaptıktan sonra toplantıyı terk etti.

Suriyeli yetkililerin, insanlığa karşı suçlardan sorumlu olduğuna dair BM raporuna atıf yapan Pillay, isimleri açıklanmayan yetkililer hakkında bu mezalimden dolayı soruşturma açılabileceğine değindi. Pillay, Suriye'nin Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne sevk edilmesi çağrısını da yineledi.

Hamui, bankalar arası para transferlerinin engellenmesi sonucu hayati maddeleri satın alamadıklarını belirterek, "Suriye'nin dostu olduklarına iddia eden ülkelerin, Suriye halkına yardım etmek için atacakları adım basit. Mezhepçiliği körüklemesinler. Suriye halkını birbirine düşürmek için silah ve para yardımı yapmaya son versinler." şeklinde konuştu.

Hamui, Türkiye ile Körfez ülkelerinin çağrısıyla yapılan olağanüstü oturumun Suriye'deki krizi uzatmaktan başka bir işe yaramayacağını savundu.

İnsan Hakları Komseyi'nin, "Suriyeli yetkililerin, insan haklarını ve temel özgürlükleri kapsamlı ve sistematik şekilde ihlal etmesini" kınaması bekleniyor.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder