banner181

Ukrayna eski İçişleri Bakanı'na 4 yıl 6 ay hapis cezası verildi

27 Şubat 2012 Pazartesi 20:59
Bu haber 328 kez okundu

Görevini kötüye kullanma ve yolsuzluk iddiaları nedeniyle, 26 Aralık 2010’da gözaltına alınan eski Ukrayna İçişleri Bakanı Yuriy Lutsenko’ya 4 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Mahkeme, ayrıca eski bakanın mal varlığına da el konulmasını...

Ukrayna eski İçişleri Bakanı'na 4 yıl 6 ay hapis cezası verildi
Görevini kötüye kullanma ve yolsuzluk iddiaları nedeniyle, 26 Aralık 2010’da gözaltına alınan eski Ukrayna İçişleri Bakanı Yuriy Lutsenko’ya 4 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Mahkeme, ayrıca eski bakanın mal varlığına da el konulmasını istedi.
Şoförünü emniyetin polis kadrosuna almak ve hazineden daire tahsis etmek yoluyla görevini kötüye kullanmak suçundan yargılanan Lutsenko’nun davası, hem yurt içinde hem de dışarıda tepki çekmişti.
Eski Başbakan Yuliya Timoşenko’nun yargılandığı ve ceza aldığı başkent Kiev’deki Peçersk Mahkemesi Lutsenko'nun kararını da açıkladı. Mahkeme, Lutsenko’ya 643 bin grivna (yaklaşık 80 bin dolar) para ı ve 4 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Bununla birlikte şoföre de 3 yıl hapis cezası verildi. Ayrıca kanunlara aykırı olarak şoföre verilen daire de tekrar hazineye iade edilecek
Kendisinin suçsuz olduğunu iddia eden eski Bakan Lutsenko, mahkemenin lehine olan hiçbir delile bakmayıp seçme yöntemiyle sahte kanıt oluşturduğunu öne sürdü. Lutsenko, kendisine verilen 4 yıllık mahkûmiyet konusunu iktidarın 2004 yılındakinden daha büyük bir “meydan” korkusuyla bu yıldırma yöntemini kullandığını söyledi.
Avukatları aracıyla daha önce Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde dava açan eski bakanın davası 17 Nisan günü görülecek.
Zanlıların haklarındaki iddiaları mahkemede kendilerinin okumak zorunda olduğu ülkede, eski Bakan Lutsenko, 47 ciltlik iddianameyi 26 Aralık 2010’da okumaya başlamış 20 Nisan 2011’de bitirmişti.
Lutsenko, 2005-2009 yılları arası “turuncu devrim” ile iş başına gelen hükümetlerinin değişmez içişleri bakanıydı.
Eski Cumhurbaşkanı Leonid Kuçma, dönemini bitiren bütün gösterilerin liderliğini de Yuriy Lutsenko yapmıştı.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder