banner181
banner210

MGK toplantısı sona erdi

27 Şubat 2012 Pazartesi 20:15
Bu haber 1511 kez okundu

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında gerçekleştirilen MGK toplantısı 5 saat sürdü.        Toplantı sonrası yapılan açıklama şöyle: Ülkenin...

MGK toplantısı sona erdi
Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında gerçekleştirilen MGK toplantısı 5 saat sürdü.

Toplantı sonrası yapılan açıklama şöyle: Ülkenin bütünlüğünü ve bölünmezliğini, toplumun huzur ve güvenliğini hedef alan ve vatandaşlarımızın canına, malına, hak ve özgürlüklerine kasteden terörist eylemlere karşı güvenlik güçlerimizin ağır kış koşullarına rağmen fedakarca, etkin ve koordineli bir şekilde yürüttüğü mücadele görüşülmüştür.

        Bu mücadelenin, önümüzdeki dönemde ve aynı kararlılıkla devam edeceği, öte yandan, terörün istismar kaynaklarının kurutulması amacıyla yürütülen kapsamlı çabaların da demokrasiye, hukuk devleti ilkelerine ve evrensel değerlere bağlı olarak sürdürüleceği bir kere daha teyid edilmiştir.

        Irak’ın güvenlik ve istikrarına önem veren Türkiye’nin Irak’taki gelişmeleri yakinen takip etmeyi sürdürdüğü vurgulanmıştır.

        Öte yandan, bölücü terör örgütünün Irak’ın kuzeyindeki mevcudiyetinin sona erdirilmesi için somut adımlar atılması gerektiği de bir kez daha teyit edilmiştir.

        Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinde meydana gelen gelişmeler ve özellikle Suriye’deki durum kapsamlı surette ele alınmış, bu bağlamda; Mısır’da Halk Meclis’i ve Şura Konseyi seçimlerinin tamamlanması, Yemen’de erken cumhurbaşkanlığı seçimlerinin gerçekleştirilmesi ve Libya’da ulusal kongre seçimlerine ilişkin seçim yasasının kabulü suretiyle bu dost ve kardeş ülkelerde siyasi geçiş süreçlerinde kaydedilen ilerlemelerden duyulan memnuniyet ifade edilmiştir.

        Suriye’de devam eden şiddet, yıldırma ve toplu kıyım eylemlerine uluslararası toplumun seyirci kalmaması gerektiği vurgulanmış, bu çerçevede Suriye halkının korunmasının ve insani yardım ulaştırılmasının öneminin altı çizilmiştir. Bu kapsamda ayrıca, uluslararası forumlarda meydana gelen gelişmeler gözden geçirilmiş, BM Genel Kurulu’nun, 26 Şubat 2012 tarihinde ezici çoğunlukla kabul ettiği karardan duyulan memnuniyet dile getirilmiş ve 24 Şubat tarihinde Tunus’ta gerçekleştirilen Suriye’nin Dostları Grubu toplantısının sonuçları değerlendirilmiştir.

        Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki öğretmen açığı ele alınmış, çocuklarımıza daha kaliteli bir eğitim sağlanması için gereken ihtiyaçlar değerlendirilmiştir.Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder