banner181
banner210

Balyoz davasında plan semineriyle ilgili tanıklar dinlendi

27 Şubat 2012 Pazartesi 18:14
Bu haber 558 kez okundu

Balyoz davasının bugünkü duruşmasında, plan seminerine ilişkin tanıklar dinlendi. Bazı sanıklar, aynı soruyu tekrar ettiği için bir sanık avukatına tepki gösterdi. İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Balyoz davasında tanık...

Balyoz davasında plan semineriyle ilgili tanıklar dinlendi
Balyoz davasının bugünkü duruşmasında, plan seminerine ilişkin tanıklar dinlendi. Bazı sanıklar, aynı soruyu tekrar ettiği için bir sanık avukatına tepki gösterdi.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Balyoz davasında tanık sıfatıyla dinlenen Melek Üçtepe, Mahkeme Başkanı Ali Efendi Peksak'ın sorularını cevapladı. Üçtepe, 1. Ordu Komutanlığı Harekat Başkanlığı'nda sivil memur olduğunu veri hazırlama kontrol işletmeni olarak görev yaptığını söyledi. Üçtepe, Üçtepe, aynı dönem birlikte çalıştığı için emekli Tuğgeneral Süha Tanyeri, emekli Tuğgeneral İzzet Ocak ve Albay Bülent Tunçay'ı tanıdığını ifade etti. Balyoz planını ilk kez yazılı ve görsel basından duyduğunu söyleyen Üçtepe, kendinden önce görev yapan Nazlı isimli memurun bilgisayarını kullandığını, bilgisayarın şifresi ve kullanıcı adının olup olmadığını hatırlamadığını anlattı.

Bu arada, sanık avukatı Nevzat Güleşen ise "Savcılık, ifadenizle ilgili olarak kozmik odaya girmeye yetkisine sahip olan kişiler arasında sizin isminizin de bulunduğunu belirten bir yorum yapmış. Ancak siz burada mahkeme ifadenizde kozmik oda değil, plan odasına girme yetkinizin olduğunu söylediniz. Hangisi doğrudur?" diye sordu. Üçtepe ise, plan odasına girme yetkisine sahip olduğunu söyledi. Avukat Güleşen’in aynı mahiyette soru sorması üzerine bazı sanıklar, “Kardeşim, cevapladığı soruları tekrar tekrar soruyorsunuz. Yeter ama! gereksiz sorularla vakit kaybettirmeyin bize." şeklinde tepkilerini dile getirdi.

Tanık Melek Üçtepe'nin ardından diğer tanık Albay Bayram Tanrısevdi'nin ifadesine başvuruldu. Davaya konu tarihte 1. Ordu plan seminerinin idari işler sorumluluğunun kendisine verildiğini belirten Bayram Tanrısevdi, "Seminerin sekreterliğini yaptım." dedi. Oturma planları v e haritaları hazırladığını söyleyen Tanrısevdi, daha önceden yapılan seminerlerin kayıtlı olduğu CD'lerine bakarak 2003 yılındaki 1. Ordu Plan seminerindeki oturma planları ve haritaların hazırladıklarını sözlerine ekledi.

Duruşma yarına ertelendi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder