banner181

Polonyalı turist sayısının 2 kat artması bekleniyor

27 Şubat 2012 Pazartesi 18:02
Bu haber 456 kez okundu

Yunanistan, İtalya ve İspanya'daki ekonomik kriz Polonyalıları Türkiye'ye yöneltti. Polonyalılar Türkiye'de daha çok İstanbul, Antalya ve Kapadokya bölgesinde tatil yapmayı tercih ediyor. Antalya'ya 4 yıl önce 7 bin 200 Polonyalı turist...

Polonyalı turist sayısının 2 kat artması bekleniyor
Yunanistan, İtalya ve İspanya'daki ekonomik kriz Polonyalıları Türkiye'ye yöneltti. Polonyalılar Türkiye'de daha çok İstanbul, Antalya ve Kapadokya bölgesinde tatil yapmayı tercih ediyor. Antalya'ya 4 yıl önce 7 bin 200 Polonyalı turist gelirken, 2011'de bu sayı 99 bin 750'ye ulaştı. 2012'de bu rakamın yüzde 100'lük bir artışla 200 bin olması bekleniyor. Polonyalı turistler deniz, kum ve güneş turizminin yanı sıra Anadolu'da kültür, tarih, inanç ve arkeoloji turuna çıkmayı tercih ediyor.
GTI Poland Turizm Seyahat Acentesi, Antalya'ya getirdiği Polonyalı turistleri haftanın 3 günü Side Antik Kent'te kültür ve arkeoloji turuna çıkarıyor. Rehberler, getirdikleri Polonyalılara İngilizce ve Lehçe dillerinde bilgilendirme yapıyor. Arkeoloji turizmi uzmanı profesyonel turist rehberi Dr. Aga Chmielewska, arkadaşı Magdalena Komendant ile birlikte Varşova'dan Antalya'ya getirdikleri turistleri haftanın 3 günü Manavgat Şelalesi, Perge, Xanthos, Selge, Termessos, Myra, Kekova(Batık şehir), Likya Kaya mezarları ve Side Antik Kent'te arkeoloji turuna çıkardıklarını kaydetti.
    Avrupa oluşan ekonomik krizin Lehlileri tatil yapmada Türkiye'ye yönelttiğini belirten Chmielewska, 2012 arkeoloji turlarına başladıklarını ve turların 5 Nisan'dan sonra İzmir, İstanbul, Muğla, Nevşehir Göreme ve Antalya bölgesinde aktif hale geleceğini kaydetti. Chmielewska, "Bu yıl Polonyalı turistleri Türkiye'de ağırlamada kültür, tarih ve arkeolojiyi ön planda tutuyoruz. Kültür turlarına talep iyi durumda. Antalya'ya gelen turist sayısının bu sene 2 katına çıkmasını bekliyoruz." dedi.
Polonya'da yaşayan Müslümanların tatillerini genelde Mısır ve Tunus'ta yaptığını belirten İnanç turizm rehberi Magdalena Komendant, yeni yılda ise Müslüman Lehlerin Türkiye'yi tercih edeceğine inandıklarını kaydetti.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder