banner181

Kozan'daki kayıp yakınları cenazelerine kavuşmak istiyor

27 Şubat 2012 Pazartesi 17:42
Bu haber 401 kez okundu

Adana’nın Kozan ilçesinde işçi yakınlarının umutlu bekleyişleri devam ediyorGökdere Köprü Barajı Derivasyon Tünelinin kapağının patlaması sonucu suya kapılarak kaybolan 8 işçinin bulunabilmesi için çalışmalar sağanak yağış altında...

Kozan'daki kayıp yakınları cenazelerine kavuşmak istiyor
Adana’nın Kozan ilçesinde işçi yakınlarının umutlu bekleyişleri devam ediyor
Gökdere Köprü Barajı Derivasyon Tünelinin kapağının patlaması sonucu suya kapılarak kaybolan 8 işçinin bulunabilmesi için çalışmalar sağanak yağış altında devam ediyor.
Derivasyon tünelinin çıkış noktasında dün akşam başlayan, kamyonlarla dökülen topraklarla bir set yapılması çalışması bugün sabah saatlerinde tamamlandı. Keban Barajından getirilen su pompalarıyla, nehir yatağının baraj kapakları ile topraktan oluşturulan set arasındaki alanda su boşaltma işlemi gerçekleştiriliyor.

        ARAMA KURTARMA SAĞANAK YAĞIŞ ALTINDA DEVAM EDİYOR


Tünel kapağının patlamanın ardından yüksek tazyikle tünelden çıkan suyun oluşturduğu alanda çalışma yoğunlaştırıldı. Olay günü inşaat alanında bulunan işçilerin de görüşleri alınarak bu bölgedeki çalışmalar yoğunlaşırken, tünel kapağının açılmasıyla tazyikli akan suyun, nehir yatağının ortasında oluşturduğu adada iş makineleri ve olayın meydana getirdiği tahribat ortaya çıkmaya başlarken, etkili sağanak yağış altında iş makineleriyle yoğun bir arama kurtarma çalışması başlatıldı.

        UMUTLU BEKLEYİŞLERİ DEVAM EDİYOR

Suyun tamamen kurutulmasının ardından bu alanda ortaya çıkan iş makinelerinden patlama anında basınçla sürüklenerek parçalanan bir kepçe’nin etrafında arama ve kurtarma çalışmaları yoğunlaştırıldı. Ters dönen iş makinesinin dikkatli bir şekilde etrafı açılırken ailelerinde kayıp yakınlarının bulunabilmesi için umutlu bekleyişleri devam ediyor.
Arama kurtarma çalışmalarını yerinde takip eden kayıp işçilerden Latif Değirmenci’nin amcası gözü yaşlı bir şekilde bir an evvel kayıp olan yakınlarının bulunmasını istedi.

        YİĞEN: BARAJDA SIZINTI VAR TORBA ATIYORLAR DEMİŞTİ

Kayıp işçi Ertan Yiğen’in kardeşi Yasin Yiğen ise yetkililerden kardeşinin bir an evvel bulunmasını istedi.

Yiğen, “Kepçe operatörü olan kardeşim Tünel kapağı önünde çalışıyordu. Kardeşimin kullandığı kepçe ve kendisi hala bulunamadı bir an evvel bulunmasını istiyorum en azından cenazemizi versinler. Ölü ya da diri cenazemize kavuşmak istiyoruz. Kardeşim bana anlatmıştı. Barajda sızıntı var torba atıyorlar demişti” diye konuştu.

Hasan Hasan Bolat’ın bir yakını da, “Buraya çadır kurduğu için Kozan Belediyesine teşekkür ediyorum. Aynı hassasiyeti Kızılay’da da bekliyoruz.” şeklinde konuştu. Hasan Bolat’ın yakını Abdullah Kaya bir ekmek uğruna burada çalışıyordu” dedi.

Latif Değirmencinin eşi Meryem Değirmenci de "Yaşamak lazım anlatılmaz." diyerek üzüntüden konuşamadı.
Kayıp işçilerin isimleri şu şekilde: Mehmet Yılmaz, Ertan Yiğen, Latif Değirmenci, Selahattin Aral, Erdal Demicelli, Veli Damaksız, Hasan Polat ve Necmettin Karayiğit.

Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder