banner181

KKTC Kızılayı uluslararası toplantıya ev sahipliği yapacak

27 Şubat 2012 Pazartesi 17:19
Bu haber 1635 kez okundu

Uluslararası Hilal İslam Komitesi’nin 27’nci Oturumu ile Uluslararası İnsancıl Hukuk İhlalleri Semineri, Kuzey Kıbrıs Türk Kızılayı ev sahipliğinde 29 Şubat ile 1 Mart günlerinde Girne Malpas Otel’de yapılacak. Kuzey Kıbrıs Türk Kızılayı’ndan...

KKTC Kızılayı uluslararası toplantıya ev sahipliği yapacak
Uluslararası Hilal İslam Komitesi’nin 27’nci Oturumu ile Uluslararası İnsancıl Hukuk İhlalleri Semineri, Kuzey Kıbrıs Türk Kızılayı ev sahipliğinde 29 Şubat ile 1 Mart günlerinde Girne Malpas Otel’de yapılacak. Kuzey Kıbrıs Türk Kızılayı’ndan yapılan açıklamaya göre, her iki etkinliğe 35 ülkeden 90 temsilci katılacak.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) üyesi ülkelerin Kızılay ve Kızılhaç dernekleriyle uluslararası kuruluşların temsilcilerinin katılacağı toplantıda; İİT üyesi ülkelerde yaşanan insancıl hukuk ihlalleri ele alınacak.

Ekinlikte, silahlı çatışmalar esnasında yapılan ihlallerle, bu ihlallere karşı alınacak yasal ve insani önlemlere ilişkin yaklaşımların değerlendirilecek. Seminer kapsamında, yakın tarihte İslam coğrafyasında yaşanan insancıl hukuk ihlalleri üzerine vaka çalışmaları gerçekleştirilecek.

Kuzey Kıbrıs Türk Kızılayı'ndan yapılan açıklamada, “Toplantı, adadaki her iki devletin ulusal derneklerinin eş zamanlı başvurusuna rağmen, 22 Şubat 2012 tarihinde, Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC) tarafından sadece Güney Kıbrıs Kızılhaçı’nın tanınmasının ardından daha da önem kazanmıştır.” ifadesi kullanıldı.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder