banner181

Sızıntının kaynağı Bradley Manning, Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterildi

27 Şubat 2012 Pazartesi 17:10
Bu haber 1989 kez okundu

Amerika Birleşik Devletleri’ne ait gizli belgeleri yayınlayarak dünya çapında büyük bir sansasyona neden olan Wikileaks’in kaynağı olarak gösterilen Amerikalı asker Bradley Manning Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterildi. 24 yaşındaki...

Sızıntının kaynağı Bradley Manning, Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterildi
Amerika Birleşik Devletleri’ne ait gizli belgeleri yayınlayarak dünya çapında büyük bir sansasyona neden olan Wikileaks’in kaynağı olarak gösterilen Amerikalı asker Bradley Manning Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterildi. 24 yaşındaki Manning’in İzlanda Parlamentosu milletvekilleri Birgitta Jónsdóttir, Margrét Tryggvadóttir, Þór Saari tarafından aday gösterildiği öğrenildi. Söz konusu milletvekilleri tarafından Nobel Komitesine yazılan mektupda, Manning’in yayınlanmasına vesil olduğu gizli belgelerle dünya barışına büyük bir hizmette bulunduğu vurgulanıyor.

Hali hazırda Amerika Birleşik Devletleri tarafından, ‘düşmana yardım etmekle’ suçlanan ve ömür boyu hapis cezası alabileceği belirtilen Bradley Manning konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı. Manning’in ABD ordusuna ait 700 binden fazla dosya ve video görüntülerini Wikileaks’e sızdırdığı iddia edilirken, avukatları, Manning’in üstlerini suçluyor. İstihbarat uzmanı olarak göre yapan Manning’in gizli belgelere ulaşımının üstleri tarafından engellenmiş olması gerektiğini söyleyen avukatları serbest bırakılmasını talep ediyor.

Norveç’in başkenti Oslo’daki Nobel Barış Komitesi tarafından her yıl düzenli olarak verilen Nobel Ödüllerine bu yıl dünyanın farklı ülkelerinden 231 ismin aday gösterildiği açıklandı. Adaylar arasında Amerika Birleşik Devletleri eski Başkanı Bill Clinton, Almanya eski Cumhurbaşkanı Hermut Kohl gibi ünlü isimler yer alıyor.

İsveçli bilimadamı Alfred Nobel'in vasiyeti gereği her yıl ulusların ve halkların kardeşliği, silah ve orduların azaltılması, ve barış kongreleri düzenlemek için en çok çaba sarfeden kişi, kişiler veya kuruluşlara verilen Nobel Barış Ödülü önümüzdeki Ekim ayında açıklanacak ve 10 Kasım tarihinde düzenlenecek bir törenle sahibine verilecek.

Nobel Barış Ödülü'ne aday olabilmek için muhakkak birisi yada birileri tarafından aday gösterilmek gerekiyor. Nobel Komitesi aday gösterme yetkisine sahip olan kişi ve kurumları şöyle tanımlıyor: Aktif parlamenterler ve hükûmetler arası organizasyonların üyeleri, yüksek yargı mensupları, tarih, siyasi bilimler, felsefe, hukuk, ilahiyat profesörleri ve üniversitelerin rektör ve dekanları, uluslararası araştırma merkezlerinin direktörleri, önceki barış ödüllerini kazanan kişiler, Norveç Nobel Komitesi’nin mevcut ve eski üyeleri, Norveç Nobel Enstitüsü’ne danışmanlık yapmış kişiler, uluslararası hukuk alanındaki çalışmalarıyla tanınan “Institut de Droit International” üyeleri.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder