banner181
banner210

“60 bin erkek maden ocaklarında zorla çalıştırıldı, 700'den fazlası öldü“

27 Şubat 2012 Pazartesi 16:49
Bu haber 567 kez okundu

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde tarih öğretmeni olarak görev yapan araştırmacı yazar Murat Kara, 'ücretli iş mükellefiyet'inin yıldönümünde açıklama yaptı. 'Son Mükellefler' isimli kitabında konuyu ele alan Kara, sosyal güvencesi...

'60 bin erkek maden ocaklarında zorla çalıştırıldı, 700'den fazlası öldü'
Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde tarih öğretmeni olarak görev yapan araştırmacı yazar Murat Kara, 'ücretli iş mükellefiyet'inin yıldönümünde açıklama yaptı. 'Son Mükellefler' isimli kitabında konuyu ele alan Kara, sosyal güvencesi olmadan çalıştırılan 60 bin kişiden 700'den fazlasının işkazası sonucu hayatını kaybettiğini söyledi.
            Kara, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Bilindiği üzere Ereğli kömür havzasında, kömürün bulunuşundan itibaren ilki Osmanlı devleti zamanında, ikincisi ise Türkiye Cumhuriyeti döneminde olmak üzere iki defa ücretli iş mükellefiyeti uygulanmıştır. Bundan tam 72 yıl önce bugün yani 27 Şubat 1940 tarihinde, Ereğli kömür havzasında 'ücretli iş mükellefiyeti' denilen zorunlu çalıştırma uygulamaya başlanmıştır. II. Dünya Savaşı koşullarında 1940 yılında çıkarılan 'Milli Korunma Kanunu'nun çalışmaya dayalı hükümlerinin en acıklısı Ereğli kömür havzasında uygulanmıştır. Havza içindeki köylerde yaşayan 16 yaş üzerindeki tüm erkekler maden ocaklarında zorla çalıştırılmışlardır. 1 Eylül 1947 yılına kadar süren uygulamada yaklaşık olarak 60 bin kişi zorunlu çalışmaya tabi tutulmuş ve belirli dönemlerde çok ilkel şartlarda maden ocaklarında çalışmak zorunda kalmışlardır. Herhangi bir sosyal güvenceye sahip olmayan işçilerden 7 yıllık süre içinde madenlerdeki iş kazaları sonucu ölen işçi sayısı 700’ü geçmiştir. Bugün artık yavaş yavaş son tanıklarını yitirdiğimiz dönemle ilgili emek, çalışma, fedakârlık, çaresizlik, sermaye kavramları bir kez daha ele alınmalı, maden ocaklarındaki çalışma koşulları günün şartlarına göre en iyi hale getirilmelidir. Bu vesile ile taşkömürüne ömrünü vermiş ve aramızdan ayrılmış tüm madencilerimizi rahmetle anıyor, halen çalışanlara kolaylıklar diliyor, emekli olanlara da sağlıklı uzun ömürler temenni ediyorum.”

Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder