banner181

Mersin’deki tarihi binalar restorasyonla turizme kazandırılacak

27 Şubat 2012 Pazartesi 16:33
Bu haber 390 kez okundu

Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, tarihi binaların yapılacak restorasyon sonrası turizme kazandırılacağını belirtti.         Güzeloğlu, Sağlık Müdürlüğünün bulunduğu tarihi binanın yapılacak...

Mersin'deki tarihi binalar restorasyonla turizme kazandırılacak
Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, tarihi binaların yapılacak restorasyon sonrası turizme kazandırılacağını belirtti.

        Güzeloğlu, Sağlık Müdürlüğünün bulunduğu tarihi binanın yapılacak restorasyon çalışması sonrası Valilik olarak hizmet vereceğini kaydetti. Güzeloğlu, Hilton Otelinde düzenlediği basın toplantısında kentsel sit alanı içindeki kamu binalarında yapılacak restorasyon çalışmaları hakkında bilgi verdi. Mersin’in eşsiz tarihi ve doğal güzelliklere sahip olduğuna dikkat çeken Güzeloğlu yapılacak çalışmalarla bunların korunmasının amaçlandığını kaydetti.

        Kent merkezinde atıl durumda bulunan tarihi binalara çağa uygun yeni fonksiyonlar vererek restorasyonlarının yapılması ve halkın kullanımına açılması için projeler hazırladıklarını ifade eden Güzeloğlu,”Mersin Garı ve Kültür Merkezi arasındaki tescilli binalar, fonksiyon verilerek ve imar planında gerekli değişiklikler yapılarak yeniden canlandırılacak.” dedi.

        Bölgenin önümüzdeki 10 yıl için gerekli planlamasının yapılmakta olduğu bilgisini veren Güzeloğlu, uzun vadeli çalışmalar planladıklarını kaydetti. Öncelikle proje yaptırılması için Valilikçe Adana Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğüne yaklaşık maliyetler hesaplattırıldığını anlatan Güzeloğlu, “Akdeniz Belediyesinin Valiliğimiz İl Özel İdaresi Koruma Uygulama ve Denetim Bürosuna (KUDEB) müracaat etmesi sağlanarak projenin ihale süreci başlatıldı. Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Mersin Üniversitesi (MEÜ) işbirliği içinde yürütülecek projeler, kent kimliğinin korunarak yaşatılmasına katkıda bulunacaktır.” şeklinde konuştu.

        Kısa bir süre önceye kadar İl Sağlık Müdürlüğü olarak hizmet veren tarihi binanın restorasyon çalışmaları sonrası Mersin Valiliği olarak hizmet vereceğini ifade eden Güzeloğlu şöyle devam etti: “Bu binanın restorasyonu için gerekli projenin ihalesi tamamlandı. Mersin Valiliği yeni hizmet binamızın 2013’ün başında tamamlanması hedeflenmekte. Mersin’in kurtuluş bayrağının çekildiği ve ilimizin yönetim sorumluluğunu taşıyan Valililerimizin görev yaptığı tarihi bina, uygun bir şekilde Mersin’e yeniden kazandırılacaktır. Bu yapının tamamlanması tüm Mersinlilere keyif verecek, binamız Mersin’in tarihi anlatan bir müze olacaktır. Ayrıca Mersin’e gelen konuklarımızı böylesi bir tarihi binada karşılamak, ilimize ayrı bir değer katacaktır.”

        Geçmiş yıllarda Kültür Müdürlüğü olarak kullanılan yapının da restorasyon projelerinin tamamlandığını anlatan Güzeloğlu, "2013’de bitecek çalışma sonrası bu bina Mersin’e gelen turistlere ilin tanıtılması noktasında bilgi sunma merkezi olarak kullanılacak." diye konuştu.

        Güzeloğlu, Uray Caddesi üzerindeki eski Ziraat Bankası binası, 3 Ocak İlköğretim Okulu binası, Kasaplar çarşısı ve kütüphanenin restore işlemleri sonrası turizme kazandırılacağını kaydetti.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder