banner181

"Batılı devletler Ermenilerin yaptığı katliama sessiz kaldı"

27 Şubat 2012 Pazartesi 15:53
Bu haber 701 kez okundu

Türkiye Arapları Yardımlaşma ve Kültür Derneği (ARAPDER) Başkan Yardımcısı Ali Şen, Birleşmiş Milletler'i ve Batılı devletlerini Ermenilerin yaptığı katliamlara ve işgal hareketlerine sessiz kalmakla suçladı.        Türkiye...

Türkiye Arapları Yardımlaşma ve Kültür Derneği (ARAPDER) Başkan Yardımcısı Ali Şen, Birleşmiş Milletler'i ve Batılı devletlerini Ermenilerin yaptığı katliamlara ve işgal hareketlerine sessiz kalmakla suçladı.

        Türkiye Arapları Yardımlaşma ve Kültür Derneği (ARAPDER) Başkan Yardımcısı Ali Şen, Azerbaycan’ın Hocalı kasabasında 20 yıl önce yaşanan katliamı kınadı. Şen, katliamın istatistik bilgilerini paylaştı. Şen, Hocalı’da gerçekleştirilen katliama giden süreçte, Ermenileri Rusların desteklediği yönünde ciddi bulgular bulunduğunu da kaydetti.
Ermeni gönüllülerden oluşan silahlı grupların Karabağ’a yerleştirildiğini ve kanunlarla bölgedeki silahların toplatıldığını ifade eden Şen, Dağlık Karabağ’da ise bu görevin Rus askerleri tarafından yerine getirildiğini söyledi. 10 bin nüfuslu Hocalı’da olaylar sırasında yaklaşık 3 bin Azeri'nin bulunduğunu da belirten Şen, saldırıda ölenler hakkında verilen resmi rakam 613 kişi olmakla birlikte, katledilen toplam Azeri sayısının bin 300 kişi olduğunun söylendiğini aktardı.

        Saldırılar sırasında Hocalı’da yaşayan Ahıska Türklerinin de evlerinde yakılarak öldürüldüğünü dile getiren Şen, “Kadın, çocuk ve yaşlılar da dahil olmak üzere siviller katledilmiştir. Katliamın ilk gecesinde sekiz aile bütün fertleriyle öldürülmüş, 700’den fazla çocuk anne ya da babasını kaybetmiştir. Yaralılar ise binin üzerindedir.” dedi. Batılı devletlerin katliam ve işgallere sessiz kalmasına tepki gösteren Şen şunları söyledi: “Gelişmelere seyirci kalan BM ve Batılı devletler, Ermenilerin yaptıkları katliamlara ve işgal hareketlerine ciddi bir tepki göstermemişlerdir. Ermenilerin Mayıs 1992’de Nahçıvan’a saldırmalarından sonra Türkiye 1921 Kars Anlaşması çerçevesinde bölgeyi korumak için askeri müdahalede bulunabileceğini açıklamıştır. Uluslararası toplum, ancak Ermenilerin nüfusu 60 binden fazla olan Kelbecer’e saldırmasıyla harekete geçti. BMGK, 822 sayılı kararı ile Ermeni kuvvetlerinin işgal altındaki topraklardan çekilmesini istedi, ancak bu sonuç vermedi.”

        1994 yılında iki taraf arasında ateşkes ilan edildiğini hatırlatan Şen, savaş sonrası çözüme kavuşturulamayan bir diğer sorunun da ülke içerisinde yerinden edilen ya da sığınmacı durumuna düşen bir milyon civarında Azeri olduğunu ifade etti. Bunların büyük bir çoğunluğunun Azerbaycan sınırları dahilinde yaşadığının altını çizen Şen, bu kitlenin dünyada yerinden edilmiş en büyük nüfus hareketlerinden biri anlamına geldiğini vurguladı. Şen, bu insanların hala Ermenilerce işgal edilen topraklarda bulunan evlerine geri dönmeyi beklediğini hatırlattı.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder