banner181
banner210

Belediyenin 1 aylık kar temizleme masrafı 1 milyon liraya dayandı

27 Şubat 2012 Pazartesi 15:37
Bu haber 412 kez okundu

Doğu’da şiddetli kar yağışı sonucu kapanan yolları temizlemek, belediyelerin bütçe giderlerinde en büyük payı alıyor. Erzurum Yakutiye Belediyesi, şiddetli kar yağışının belediyeleri; araç, personel ve mali yönden zorladığını açıkladı....

Belediyenin 1 aylık kar temizleme masrafı 1 milyon liraya dayandı
Doğu’da şiddetli kar yağışı sonucu kapanan yolları temizlemek, belediyelerin bütçe giderlerinde en büyük payı alıyor. Erzurum Yakutiye Belediyesi, şiddetli kar yağışının belediyeleri; araç, personel ve mali yönden zorladığını açıkladı. Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, genel bütçeden giden karla mücadele bedeli için "Adeta bizim için kayıp para." ifadesini kullandı. Bin 600 sokakta kar temizleme çalışmasını yapıldığını hatırlatan Korkut, şubat ayında karla mücadele için harcanan paranın 1 milyon liraya dayandığını söyledi.

Yakutiye Belediyesi’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada, "Yakutiye, coğrafi büyüklük açısından Erzurum'un en büyük ilçesi. 96 mahallesi, 163 cadde, 7 bulvarı ve bin 600 sokağıyla yoğun iş gücüne sahip olan belediye için her yağan kar, iş yükü ve mali açıdan sıkıntı oluşturuyor. Şubat ayı başında başlayan ve 1 haftayı aşan kar yağışının ciddi maliyetler doğurdu.” ifadelerine yer verildi.

        Açıklamada görüşlerine yer verilen Başkan Ali Korkut, "Yaklaşık 25 gündür yağan karın sokak ve caddelerden temizlenmesi için çalışmalarımız sürüyor. Karın ardından yolları açmakla sorun çözülmüyor. Yağan karı toplayıp, ardından kamyonlarla şehir dışına taşıyoruz. Bazı bölgelerde adeta insan gücüyle iş yapıyoruz. Günlük ortalama 200 kamyon kar şehir dışına taşınıyor. Gerek personel, makine parkı ve maddi gider bakımından bizi zorlayan bir kar oldu. Yapılan ilk hesaplamalarımıza göre son şubat karının belediyemize maliyeti yaklaşık 1 milyon liraya ulaşacağını tahmin ediyoruz." dedi.

        Başkan Korkut, başta köy ve mahalleler olmak üzere belirli önceliklerle çalışmaların yürütüldüğünü hatırlatarak vatandaşlara da sabırlı olmaları çağrısında bulundu. 25 gündür süren bir kar çalışmasıyla ilk defa karşılaştıklarını aktaran Korkut, "Her sokak arasına kadar bu karı temizleyeceğiz.” ifadelerini kullandı.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder