banner181
banner210

Erzurum'da bebek ölüm nedenleri araştırılacak

29 Ağustos 2014 Cuma 15:20
Bu haber 19520 kez okundu

Erzurum'da geçen yıl meydana gelen bebek ölümlerinin araştırılması için Erzurum İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Serhat Vançelik başkanlığında kurul oluşturuldu.

Erzurum'da bebek ölüm nedenleri araştırılacak
Erzurum'da geçen yıl meydana gelen bebek ölümlerinin araştırılması için Erzurum İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Serhat Vançelik başkanlığında kurul oluşturuldu. Kurul, geçen il genelinde meydana gelen bebek ölümlerinin neden ve sonuçlarını araştırıp, strateji geliştirecek.

Sağlık Bakanlığı'nın 'Bebek Ölümleri' Genelgesine doğrultusunda Erzurum Halk Sağlığı Müdürlüğü'nde toplantı düzenlendi. İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Serhat Vançelik'in başkanlığında toplanan kurula Halk Sağlığı Müdürü Dr. Cumhur Hakkı Çankaya, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selçuk Atamanalp, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Fazlı Erdoğan, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Doğum ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Yılmaz, Çocuk Ergen Kadın ve Üreme Sağlığı Birimi Şube Müdürü Dr. Engin Kurt katıldı.

İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Vançelik, bebek ölüm oranlarında Türkiye ortalamalarının altında olduklarını ifade etti. Bebek ölüm hızının il genelinde çok düşük olduğunu, ancak yine de bebek ölümlerini ve nedenlerini inceleyerek, ölümlerin önlenmesine yönelik strateji belirleyip çalışma yapacaklarına değinen Prof. Dr. Vançelik,"Erzurum'da düzenlenen eğitimlerle bebek ölüm oranlarında büyük düşüş yaşandı. 2013 yılında toplam 200 personele yeniden canlandırma (NRP) eğitimi verilirken, bebek ölümü 2003 yılına oranla yaklaşık 5 kat düştü. Hastanelerdeki yeni doğan üniteleri ile bebek ölüm oranlarında büyük düşüş yaşandı. 2003 yılında yaklaşık 700 bebek ölümü yaşanırken bu rakam geçen yıl 170'lere düştü. Hedefimiz il genelindeki bebek ölümlerindeki nedenleri bulup ortaya çıkartarak buna göre koruyucu önleyici tedbirleri almak. Bu arada doğum ve sonrasında anne ölüm oranlarını da yine bebek ölümleriyle birlikte aşağılara çekmek hedefimiz." dedi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder