banner181

banner213
banner210

Şırnak Gençlik Evi 'proje destek ofisi' açtı

27 Şubat 2012 Pazartesi 14:47
Bu haber 999 kez okundu

Şırnak merkezde faaliyetlerini sürdüren Şırnak Gençlik Evi, Avrupa Birliği projeleri hazırlamak isteyen sivil toplum kuruluşlarına (STK) destek olmak amacıyla 'proje destek ofisi' açtı. Proje destek ofisi, Şırnak’ın ekonomik ve sosyal...

Şırnak Gençlik Evi 'proje destek ofisi' açtı
Şırnak merkezde faaliyetlerini sürdüren Şırnak Gençlik Evi, Avrupa Birliği projeleri hazırlamak isteyen sivil toplum kuruluşlarına (STK) destek olmak amacıyla 'proje destek ofisi' açtı.

Proje destek ofisi, Şırnak’ın ekonomik ve sosyal alanlarda kalkınması ve gelişmesine yönelik faaliyet, girişim ve yatırımların artırılması için çalışacak. Ayrıca üniversite, yerel yönetimler, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları arasında işbirliğini geliştirme amacı taşıyan ofisin diğer hedefleri ise şunlar: Yerel potansiyeli harekete geçirmek suretiyle bölgesel gelişmeyi hızlandırmak. Mevcut sorunların çözümüne yönelik proje geliştirmek. Ulusal ve bölgesel düzeyde ilgili kamu ve sivil toplum kurum ve kuruluşları ile işbirliği içerisinde uygulanabilir projelerin çeşitli sektörlere aktarımını sağlamak. Projeler konusunda sinerji oluşturmak, etkinlik sağlamak ve kaynakların sağlanmasında rehberlik yapmak.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Gençlik Evi İl Asistanı Nazlı Altürk, “Avrupa Birliği çok büyük imkanlar sağlamaktadır. Gençler ne yazık ki bu konuda henüz yeterince bilinçli değildir. Birçok insan bu konudan habersizdir. Haberi olan birçok insansa konuyu hala ciddiye almamakta, gereğini yapmamaktadır. Herkes bilmelidir ki böyle bir imkan vardır. Avrupa Birliği ciddi ve gerçekçi projeler için her zaman finansman sağlama imkanına sahiptir. Türkiye Avrupa Birliği’ne girmek için başvuru yapmış bir ülkedir. Bu nedenle Avrupa Birliği’nden hibe almaya yönelik projeler hazırladığı ve sunduğu durumda gerekli finansmanı alma şansı olan bir ülkedir. Gençlerimiz bu konuda bilinçlenmeli ve bu yolu kullanmalıdır. Aile ve toplumsal ekonomimize katkıda bulunmak için neden bir Avrupa Birliği projesi hazırlamayalım? Neden bu konuda gereğini yapmayalım? Üstelik bu bir kültürdür. Proje hazırlamak bir kültürdür. Bir anlayıştır. Bir yaşam tarzıdır. Avrupa vatandaşları dediğimiz birçok insan böyle yaşamaktadır. Yaşamak da bir projedir. Kaliteli yaşamak aynı zamanda güçlü bir projedir. Böylece, Avrupa Birliği hibe projeleri hazırlamak, proje anlayışı ve disiplinini geliştirir; yaşam kalitesini artırır.” diye konuştu.

Avrupa Birliği Projelerini yazmanın ve uygulamanın ciddi bir performans göstergesidir olduğunu kaydeden Nazlı Altürk sözlerine şöyle devam etti: "Bizler yerel ve ulusal kalkınma için Avrupa Birliği tarafından hazırlanmış hibe programlarına başvurarak önemli bir yerel kalkınmaya ve sosyal gelişmeye vesile olabiliriz. Madem proje hazırlamak zamanımızda önemli bir performans göstergesidir, biz de neden bu konuda bilinçlenmiyoruz, neden proje hazırlayıp uygulamıyoruz? Türkiye’de artık gerek proje eğitimleri gerek proje yazma işi bir meslek haline getirilmiş, özel bir sektör halini alarak ticari anlamda kar sağlamaktadır. Bizler özellikle STK olarak ücretsiz bir şekilde hem proje eğitimi hem de proje yazma ve yönetme konusunda gençlerimize yardımcı olmaya çalışacağız. Bu nedenle Şırnak Gençlik ve Kültür Evi bünyesinde Proje Destek Ofisi açtık. Bizler özellikle Avrupa Birliği Projeleri konusunda eğitim vermeye başlayacağız ve proje yazma konusunda yardım isteyenlere de gönüllü olarak ofisimizde yardımcı olacağız.”
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder