banner181
banner210

Erbek: Pozantı Çocuk Cezaevi ile ilgili ayrı bir komisyon kurulmalı

27 Şubat 2012 Pazartesi 14:47
Bu haber 326 kez okundu

Adana Barosu Başkanı Aziz Erbek, Pozantı Çocuk Cezaevindeki çocukların cinsel taciz, tecavüz ve işkence yoluyla haksız fiillere maruz kaldıkları” iddialarıyla ilgili ayrı bir komisyonun kurulmasını teklif etti.         Avukatlık...

Erbek: Pozantı Çocuk Cezaevi ile ilgili ayrı bir komisyon kurulmalı
Adana Barosu Başkanı Aziz Erbek, Pozantı Çocuk Cezaevindeki çocukların cinsel taciz, tecavüz ve işkence yoluyla haksız fiillere maruz kaldıkları” iddialarıyla ilgili ayrı bir komisyonun kurulmasını teklif etti.

        Avukatlık Kanunu kapsamında konu hakkında ‘inceleme’ yaptıklarını açıklayan Erbek “Pozantı Cumhuriyet Başsavcısı ve Pozantı Cezaevi Müdürü ile görüşmeler yapılmıştır. Konuyla ilgili Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğünün görevlendirdiği müfettişleri tarafından halen inceleme yapılmakta olduğu tarafımıza bildirilmiştir.” dedi.

Son günlerde Pozantı Çocuk Cezaevindeki tutuklu çocuklarla ilgili gazetelere yansıyan iddiaların önemli olduğunu vurgulayan Erbek, baronun meseleyi gündemine alarak hassasiyetle takip ettiğini ifade etti. İddia edilen vakaların adil ve objektif şekilde araştırılarak aydınlığa kavuşturulması gerektiğini dile getiren Erbek, “İddiayı soruşturan müfettişlerin, cezaevi koşullarında tutukluların, özgür ve bağımsız beyanda bulunmalarının zorluğunu da nazara alarak uygun üslup ve araçlarla olayı aydınlatmalarını beklemekteyiz.” diye konuştu.

Daha önce Pozantı Cezaevinde kalmış ve tahliye olmuş çocuk veya yetişkinlerle görüşmeler yapılmasını isteyen Erbek, bu durumdaki bir çok çocuğun yaşadığı bilgisi edinilen Mersin’in Akdeniz İlçesindeki, Çay, Çilek, Özgürlük mahallelerindeki insanlarla irtibata geçilmesinin yararlı olabileceğine dikkat çekti.

        Erbek, şunları söyledi: “Şayet iddia edilen fiiller oluşmuşsa gerçekten üzüntü vericidir. Cezaevlerinde münferit de olsa bu tür fiillerin gerçekleşmemesi için bütün önlemler alınmalıdır. Özgürlüğünden Yoksun Bırakılmış Çocukların Korunmasına İlişkin Birleşmiş Milletler Kuralları (Havana Kuralları) olarak benimsenen kurallar başta olmak üzere iç hukuk kurallarımızın uygulanmasında işlerlik sağlanması gerekmektedir.”
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder