banner181

Kartalların nefes kesen tilki avı

27 Şubat 2012 Pazartesi 14:44
Bu haber 3127 kez okundu

Kazakistan’da özel olarak eğitilen kartallar, keskin gözleri ve güçlü pençelerini bir hançer gibi kullanarak avını yakalıyor.Diğer yırtıcı kuşlar gibi eğri gagaları, kaslı bacakları ve güçlü pençeleri ile inanılmaz bir av yeteneğine...

Kartalların nefes kesen tilki avı
Kazakistan’da özel olarak eğitilen kartallar, keskin gözleri ve güçlü pençelerini bir hançer gibi kullanarak avını yakalıyor.
Diğer yırtıcı kuşlar gibi eğri gagaları, kaslı bacakları ve güçlü pençeleri ile inanılmaz bir av yeteneğine sahip olan kartallar, Almatı’da yapılan bir yarışmada avcılık becerilerini gösterdi. Başta tavşan, kurt ve tilkilerin korkulu rüyası olan kartallar, avcıların en büyük yardımcıları.
Her yıl geleneksel olarak düzenlenen yarışlara bu yıl Kazakistan’ın 10 bölgesinden 40 kuşbegi (yarışmacı) katıldı. Zaman zaman heyecanlı anlara da sahne olan yarışlarda bazı kartallar ve şahinler hedeflerini anında yakalayarak seyircilerden alkış alırken, bazı kartalların ise uçmakta bile zorlanmaları karşısında tilkilerin kaçmamaları: “Tilkiler kartallarla alay yediyor” yorumlarına sebep oldu.
Tarihi 6 bin yıl öncesine dayandığı söylenen kartalla avlanma geleneği, Orta Asya’da hala revaçta. Kazakistan başta olmak üzere Orta Asya cumhuriyetlerinde büyük ilgi gören avcı kartalların yetiştirilmesi büyük maharet istiyor. Sovyetler döneminde ihmal edilen ve kaybolmaya yüz tutan kartalla avcılık, bölgede son yıllarda tekrar canlanmaya başladı.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder