banner181

Giresun'da kömür denetimi başlatıldı

27 Şubat 2012 Pazartesi 14:30
Bu haber 2648 kez okundu

Giresun'da, vatandaşlardan gelen hava kirliliği şikayetleri üzerine Vali Dursun Ali Şahin'in talimatıyla kalitesiz kömür denetimi yapıldı. Denetimlerde insan sağlığını tehdit eden ve çevre kirliğine yol açtığı belirlenen kömürler...

Giresun'da kömür denetimi başlatıldı
Giresun'da, vatandaşlardan gelen hava kirliliği şikayetleri üzerine Vali Dursun Ali Şahin'in talimatıyla kalitesiz kömür denetimi yapıldı. Denetimlerde insan sağlığını tehdit eden ve çevre kirliğine yol açtığı belirlenen kömürler toplatıldı.

        Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, Giresun'da hava kalitesi ölçüm istasyonu sonuçlarının düşük seviyelerde sonuç verdiği; ancak müdürlüğe hava kirliliğinden kaynaklı yazılı ve sözlü olarak şikayetler geldiği belirtildi. Gelen şikayetler üzerine Vali Şahin tarafından verilen talimatla kömür denetimlerinin başladığı belirtilen açıklamada, "Sayın Valimiz Dursun Ali Şahin'in emirleri doğrultusunda Aralık-Ocak-Şubat ayları içerisinde müdürlüğümüzce 15 adet kömür denetimi gerçekleştirilmiş olup, uygunsuz çıkan bir analiz sonucuna göre, ilgili firmaya ait kömürler geri toplatılmıştır." denildi.

            Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "İlimizdeki ısınma kaynaklı hava kirliliği sadece kömür kullanımından kaynaklı olmamakla birlikte; verimli kazan kullanılmaması, yetkili kalorifer ateşleyicisi tarafından kazanların yakılmaması, filtre ve baca sistemlerinin bakımlarının düzenli olarak yapılmaması ve ömrünü yitiren filtre sistemlerinin kullanılması gibi nedenlerle hava kirliliği oluşmaktadır. Gerek evlerde, gerek ise sitelerde yukarıda belirtilen şartların sağlanmadığının tespiti halinde müdürlüğümüzce Çevre Kanunu’nun 20. maddesi 'C' bendi gereği idari yaptırım cezası (fiilin konutlarla ilgili olarak işlenmesi halinde verilecek ceza toplu veya ferdî ısıtılan konutlarda her bağımsız bölüm için 468 lira) uygulanacaktır."
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder