banner181

"Vergi sistemi düzeltilerek, kayıtdışı ekonomiyle mücadele edilmeli"

27 Şubat 2012 Pazartesi 14:26
Bu haber 1544 kez okundu

Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Asaf Mehmetbeyoğlu, vergi sisteminin düzelmesini isteyerek, "Ekonomide biran önce kayıt dışı ile mücadele edilmelidir. Bu ülkemizin refaha ulaşmasını güçlendirecektir." dedi.         Başkan...

Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Asaf Mehmetbeyoğlu, vergi sisteminin düzelmesini isteyerek, "Ekonomide biran önce kayıt dışı ile mücadele edilmelidir. Bu ülkemizin refaha ulaşmasını güçlendirecektir." dedi.

        Başkan Vekili Asaf Mehmetbeyoğlu, Vergi Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, kamuoyunda vergi bilincinin oluşturulması, verginin toplumun tüm kesimlerine benimsetilmesi ve vergiyi gönüllü olarak ödeme alışkanlığının artırılması amacıyla ülkemizde 1990 yılından beri her yıl çeşitli etkinliklerle Vergi haftası kutlandığını belirtti. Mehmetbeyoğlu, herkesin kamu giderlerini karşılamak üzere mali gücüne göre vergi ödemekle yükümlü olduğu anlamına gelen 'Vergi Ödevi' Anayasamızda düzenlendiğini ifade ederek, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Vergi ödemek bir vatandaşlık görevidir. Vergi konusu ülkenin önemli bir sorunudur. Bu nedenle, vergi haftasını kutladığımız şu günlerde vergi sistemimizin bir an önce düzeltilmesi ve kayıt dışı ekonomiyle etkin bir mücadele yapılması gerekliliğini bir kez daha vurguluyoruz. Ülke kalkınmasının önündeki en büyük engel kayıt dışı ekonomidir. Kayıt dışı ekonominin büyüklüğü, halen dahi net olarak tahmin edilememekte; kayıt dışı ekonomi, ülkemizin sosyal refaha ulaşmasını güçleştirmektedir."

        Asaf Mehmetbeyoğlu, kaçak iş gücünün kayıt altına alınması gerektiğini vurgulayarak, vergi haftası nedeniyle yapılmasını temenni ettikleri konuları şöyle sıralardı: "Kayıt dışılık önlenip, vergi kaçıranlara caydırıcı cezalar getirilmeli, vergi oranları makul düzeye çekilip tabana yayılmalı, kayıt dışılıkla ve vergi kaçakçılığıyla etkin mücadele için yasal düzenlemeler yapılmalıdır. Yıllardan bu yana iş dünyasının kanayan yarası haline gelen vergi sisteminde somut adımlar atılması, vergi adaletinin sağlanarak, vergi kültürünün ve disiplininin güçlendirilmesi gerekmektedir."
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder