banner181

Kadın hastadan alınan kistten diş ve saç çıktı

27 Şubat 2012 Pazartesi 14:23
Bu haber 1011 kez okundu

Karın ağrısı şikayetiyle İzmir Şifa Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvuran kadın hastanın yumurtalığında kist bulundu. Ameliyatla alınan kistten ise diş ve saç telleri çıktı. Olayla ilgili açıklama yapan kadın hastalıkları...

Kadın hastadan alınan kistten diş ve saç çıktı
Karın ağrısı şikayetiyle İzmir Şifa Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvuran kadın hastanın yumurtalığında kist bulundu. Ameliyatla alınan kistten ise diş ve saç telleri çıktı. Olayla ilgili açıklama yapan kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Prof. Dr. Serkan Güçlü, meslek hayatında ilk defa diş çektiğini belirterek, tıp literatüründe bu tür vakalara milyonda bir rastlandığını söyledi.
Bu tür kistlere "matür teratom" adı verildiğini belirten Prof. Dr. Güçlü, vakayı şöyle anlattı: "Hasta bize karın ağrısı şikayetiyle geldiğinde, yumurtalıkta bir kist olduğunu gördük. Gebelik durumu yoktu. Ultrasonda, kistin içinde ilginç şeyler gördük. Bu tür kistlerde normalde yağ ve kıkırdak dokusuna benzer şeyler olabiliyor. Hastamıza ameliyat önerdik, çünkü bu tür kistlerde yüzde 1–2 oranında kanser gelişebiliyor ya da büyüp 'torsiyon' dediğimiz olayla kendi etrafında dönüyor. Ameliyatı, laparoskopik yöntemle yaptık. Kistin içine baktığımızda ise saç telleri ve diş vardı. Bir dişçi gibi o dişi çektim. Herhangi bir kemik dokusu değil, patolojik olarak da bildiğimiz dişti. Hastamız iyileşerek ertesi gün taburcu oldu."
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder