banner181

KAYSO: Kayseri'nin Ocak ayı ihracatı önceki yıla göre yüzde 10,8 arttı

27 Şubat 2012 Pazartesi 14:19
Bu haber 1533 kez okundu

Kayseri’den gerçekleştirilen 2012 yılı Ocak ayı ihracat rakamları bir önceki yılın Ocak ayına göre yüzde 10,8 oranında artarak 120,2 milyon dolara ulaştı. 2012 yılı Ocak ayında KAYSO üyelerinin verdiği beyanlar doğrultusunda oluşturulan...

KAYSO: Kayseri'nin Ocak ayı ihracatı önceki yıla göre yüzde 10,8 arttı
Kayseri’den gerçekleştirilen 2012 yılı Ocak ayı ihracat rakamları bir önceki yılın Ocak ayına göre yüzde 10,8 oranında artarak 120,2 milyon dolara ulaştı.

2012 yılı Ocak ayında KAYSO üyelerinin verdiği beyanlar doğrultusunda oluşturulan ihracat rakamları hakkında bilgi veren Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Boydak, "İhracat rakamlarımız gayet makul bir durumda. Bir önceki yıldan daha iyi bir yere doğru gidiyoruz. Bu ay üyelerimiz tarafından 103 ayrı ülkeye ve 2 serbest bölgeye 120,2 milyon dolarlık bir ihracat gerçekleştirilmiştir. Buda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 10,8 oranında bir artış anlamına geliyor." dedi.

İhracatta ilk üç sırayı, Irak, Almanya ve İtalya’nın aldığını belirten Başkan Boydak, ihraç edilen ürünlerin sırası ile tekstil, demir, çelik, sac, iletken, maden ve elektrikli ev aletleri olduğunu, HES Hacılar San. ve Tic. A.Ş., Boyteks Tekstil San. ve Tic. A.Ş. ve Boydak Dış Ticaret A.Ş.’nin ise ihracatçı firmalar arasında ilk üç sırayı aldığını açıkladı.

"67,9 MİLYON DOLARLIK İTHALAT GERÇEKLEŞTİ"
Boydak, 2012 yılı Ocak ayında şehrimizden 67,9 milyon dolarlık bir ithalat gerçekleştiğini, bunun da bir önceki yıla göre hemen hemen aynı miktarda olduğunu söyledi.

İthalatta ilk üç sırayı İsviçre, İspanya ve Almanya’nın aldığını açıklayan Boydak, demir, çelik, sac, iletken, maden, tekstil hammaddesi ve kimyasal plastik hammadde gibi ürünlerin ilk üç sırayı aldığını belirtti.

Son olarak Başkan Boydak, bu ay 159 firma tarafından ihracat yapıldığını ve Ocak ayı ihracat rakamlarının 2012 yılı için iyi mesajlar verdiğini belirterek, tüm ihracatçı firmalara başarılar diledi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder