banner181

Kırgız lider Rusya’dan askeri üssü kapatmasını istedi

27 Şubat 2012 Pazartesi 14:09
Bu haber 415 kez okundu

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, ülkesinde bulunan Rus askeri üslerinin ne Rusya’nın ne de kendilerinin işine yaradığını ve kapatılması gerektiğini söyledi. İki günlük Moskova temaslarının ardından Kommersant gazetesine...

Kırgız lider Rusya'dan askeri üssü kapatmasını istedi
Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, ülkesinde bulunan Rus askeri üslerinin ne Rusya’nın ne de kendilerinin işine yaradığını ve kapatılması gerektiğini söyledi. İki günlük Moskova temaslarının ardından Kommersant gazetesine özel açıklamada bulunan Atambayev, Kant askeri üssün Rus generallerin kibir kaynağı olduğunu, ancak üsle ilgili yükümlülüklerin yerine getirilmediğini söyledi.
Rusya’nın dört yıldan bu yana 15 milyon doları bulan üssün kira bedeli ile ilgili ödeme yapmadığını ifade eden Kırgız lider, “Kırgız pilotların eğitimi dahil yükümlülükler yerine getirilmiyor. Ancak burada ana konu kira bedeli. Bir şekilde bunun ödenmesi gerekiyor” dedi.

Atambayev, Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’le görüştüğünü üsle ilgili kira bedelinin 10 gün içinde ödenmesi için Savunma Bakanına talimat verdiğini ifade etmişti.
“Biz yıllarca askeri üslere elektrik, sıcak- soğuk su ve telefon hizmetleri sunduk. Ancak hiçbir ödeme almadık” eleştirisi getiren Atambayev, Rusya hükümetinin gerçek durumla ilgili bilgisinin olmadığını da söyledi.
ABD üsle karşılaştırıldığında Rusya’nın “kuruş” ödediğini savunan Atambayev, “Dört yıldan fazla bir süre için 15 milyon dolar. Biz geçen yıl Rusya’ya olan borçlarımızın yüzde 1’i için 15 milyon dolar ödedik… Pilotlarımızın eğitilmesi gerekiyordu. Hiçbir eğitim olmadı. Burada soru şu: Bizim böyle bir askeri üsse ihtiyacımız var mı?” ifadelerini kullandı.
Atambayev Rusya ziyareti öncesi Amerikalı heyeti Bişkek’te kabul etmiş ve 2014’de süresinin dolmasının ardından Amerikan Manas üssünü kapatacaklarını söylemişti. Ekho Moskvı radyosuna da konuşan Atambayev İran ve ABD arasında artan gerilime dikkat çekmiş, “İran Manas üssünü hedef alabilir. Bu durumda üssü tutturamazsa neler olur?” diyerek haklı olduklarını savunmuştu.
Kant’tan Rus askerlerinin çıkartılıp, Manas’ın buraya taşınması ile ilgili iddiaları da yalanlayan Kırgız lider, “Bizim ortak ekonomik alan içinde olduğumuz Rusya ile işbirliğimiz daha mantıklı… Biz diğer alternatiflerden kaçınırız” değerlendirmesinde bulundu.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder