banner181
banner210

Engelli öğrenci Başbakan’ın Davos'ta çıkışını tablolaştırdı

27 Şubat 2012 Pazartesi 13:42
Bu haber 1741 kez okundu

Erzurumlu işitme engelli Emrah Çoban, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Davos’taki 'one minute' çıkışının resmini çizdi. Çoban, arkadaşlarıyla birlikte açtığı sergide beğeniye sunduğu tablosunu, Başbakan Erdoğan'a hediye etmek...

Engelli öğrenci Başbakan'ın Davos'ta çıkışını tablolaştırdı
Erzurumlu işitme engelli Emrah Çoban, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Davos’taki 'one minute' çıkışının resmini çizdi. Çoban, arkadaşlarıyla birlikte açtığı sergide beğeniye sunduğu tablosunu, Başbakan Erdoğan'a hediye etmek istiyor.

        Erzurum Özel Uzmanlar Eğitim Okulu öğrencisi Emrah Çoban, Ahmet Yaşar, Yıldız Bozan ve Hayrettin Dağlı ortak resim sergisi açtı. Engellerine takılmayan 4 arkadaş birbirinden güzel eserler ortaya koydu. Osmanlı’dan günümüze birçok devlet büyüğünün resminin yer aldığı sergide en dikkat çekici tablo ise Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın Davos’ta Filistinlileri savunmak için yaptığı çıkış, 'one minute” anı oldu.
    
        Başbakan’ın Davos'ta büyük yankı uyandıran çıkışını tablolaştıran Emrah Çoban tercüman vasıtasıyla, “Ben işiteme engelliyim. Aynı zamanda konuşamıyorum. Ama bazı insanlar işitme engelli, konuşma özürlü olmadığı halde kendilerini ifade edemiyorlar. Ama Başbakanımız onların sesini bütün dünyaya duyurdu. Onu çok sevdiğim için ben de o çıkışını tablolaştırdım.” dedi.
    
        Çoban, bu anlamlı tablosunu Başbakan’a göndermek istediğini ifade etti. Kuru boya yöntemiyle yapılan 'one minute' tablosu ziyaretçilerin de ilgisini çekti. İşitme engelli Ahmet Yaşar da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün resmini çizdi. Yaşar da karakalem yöntemiyle yaptığı resmini Cumhurbaşkanı’na hediye etmek istediğini anlattı.

Bedensel engelli Yıldız Bozan, anne çocuk sevgisini anlatan tablolarıyla sergide yer aldı. Bozan resimleri çizerken en büyük desteği annesinden aldığını söyledi. Hayretin Dağlı da birbirinden güzel eserler ortay koydu. İşitme engelli olduğunu hatırlatan Dağlı, “Önce kendi engellerimi aştım. Hayatın içindeki yerimi aldım. İnsanlar burada benim düşüncelerimi, göstermek istediklerimi alıyor. Bundan dolayı mutluyum.” şeklinde konuştu.

Sergiyi gezen Bekir Erdem, engelli olmanın hayatın içinde olmaya mani olmadığını ifade ederek, “Bu arkadaşlarımızın gayreti gerçekten takdire şayan. Sergiyi oğlumla gezdim. Engellilerin bu resimleri yapmış olacağını hiç düşünmedim. Bu becerinin ortaya çıkmasına katkıda bulunanları tebrik ederim.” ifadelerini kullandı.

Uzmanlar Eğitim Okulu Özer Uzun, öğrencilerin sosyalleştirmesi adına böyle bir proje başlattıklarını aktardı. Başlangıçta çok fazla beklentilerinin olmadığını belirten Uzun, “Öğrencilerimiz birbirinden güzel tablolar çizdi. Bu eserleri sergilemekten gurur duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder