banner181

Madagaskar, ultra patika koşusunun yeni adresi olma yolunda

27 Şubat 2012 Pazartesi 12:30
Bu haber 371 kez okundu

Yüksek tepelerle kaplı dünyanın en büyük 4. büyük adası Madagaskar, ultra patika koşularının yeni adresi olmaya aday. 2004’ten beri patika koşularına ev sahipliği yapan adada 2012 koşullarının geniş katılımlı olacağı ifade ediliyor....

Madagaskar, ultra patika koşusunun yeni adresi olma yolunda
Yüksek tepelerle kaplı dünyanın en büyük 4. büyük adası Madagaskar, ultra patika koşularının yeni adresi olmaya aday. 2004’ten beri patika koşularına ev sahipliği yapan adada 2012 koşullarının geniş katılımlı olacağı ifade ediliyor.

Madagaskarda son 8 yıldır ultra patika koşularına katılan ve yarışların organize komitesinde bulunan Volkan Çakır, Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) yaptığı açıklamada, “Dağ veya arazi koşuları (trail run) son 10-15 yıldır popülerliği hızla ve sürekli artan bir spor dalı. Bugün dünyanın bir çok ülkesinde bu tür koşular düzenleniyor. Türkiye’de de bu tip yarışlar düzenlenmeye başlandı. Günümüzde dünya spor malzemeleri endüstrisi içinde en hızlı büyüyen sektör outdoor (dışarı) aktiviteleri ile ilgili. İsim yapmış ultra patika yarışlarına kayıtlar başladığında bir kaç gün sonra doluyor. Bir çoğuna kayıt yaptırabilmek başka yarışlara katılarak ve bitirmiş olarak puan kazanmak gerekiyor.” dedi.

2008 yılından beri ultra patika yarışlarına katıldığını söyleyen Çakır, koşulara hemen her yaştan, her ülkeden katılanların olduğunu söylüyor. Şampiyonların 40 yaş civarında olduğunu anlatan Çakır , antremanların çok zor geçen bir süreç olduğunu, sabah erken veya akşam yapılan koşuların, yağlı besinlerin ve kırmızı etin çok az tüketildiği özel diyet programıyla yürütüldüğünün altını çiziyor.

2011 yılında katıldığı 120 km’lik Madagaskar Ultra Arazi Koşusu (UTOP) yarışını 27 saatte tamamladığını söyleyen Volkan Çakır, bu yılki yarışları heyecanla beklediğini aktarıyor. Çakır’ın verdiği bilgilere göre bu yıl dördüncüsü düzenlenecek UTOP arazi yarışı 4-6 Mayıs günlerinde düzenlenecek ve üç koşudan oluşacak. Tümüyle dağlık arazilerde geçecek koşuda yarışçılar 2 bin 500 metre yükseğe kadar irtifa kazanacak.

Bu yıl yaklaşık 500 koşucunun katıldığı yarışlarda ödülü, Madagaskar Başbakanı takdim edecek. Yarışçıları temsilen ülkelerinin diplomatik temsilcilerde törende hazır bulunacak. Ayrıca başkent Antananarivo’daki Türk Koleji College la Lumière, koşu güzergahlarından birinde yarışçılara sıcak yemek sunacak.

UTOP organizatörleri, “son 20 yılda bir çok yeni bitki ve hayvan türünün bulunduğu dünyanın doğa hazinesi” Madagaskar'ın yarışçılara unutulmaz anlar yaşatacağını ifade ediyor.

Madagaskar ultra patika yarışları hakkında daha fazla bilgi almak isteyenler www.utop.mg adresini ziyaret edebilir.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder