banner181

Mülteciler SGK düzenlemesi için Cumhurbaşkanı Gül'e mektup gönderdi

27 Şubat 2012 Pazartesi 12:27
Bu haber 1294 kez okundu

Türkiye'de bulunan mülteciler ve sığınmacılar, SGK'nin sağık hizmetlerine kolay ulaşmaları için değişiklik yapılması konusunda devletin zirvesine mektup gönderdi. Mektuplar, iltica ve göç alanında çalışmalar yapan 10 sivil toplum kuruluşu...

Mülteciler SGK düzenlemesi için Cumhurbaşkanı Gül'e mektup gönderdi
Türkiye'de bulunan mülteciler ve sığınmacılar, SGK'nin sağık hizmetlerine kolay ulaşmaları için değişiklik yapılması konusunda devletin zirvesine mektup gönderdi. Mektuplar, iltica ve göç alanında çalışmalar yapan 10 sivil toplum kuruluşu aracılığıyla Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ve SGK Genel Müdürlüğü'ne yollandı.

Türkiye'ye sığınan 25 binin üzerindeki mülteci ve sığınmacının birçoğunun barınma, beslenme gibi en temel ihtiyaçlarını bile karşılamakta büyük zorluklar çektiğine dikkat çekilen mektuplarda, bu kişilere gönderilen, 5510 sayılı knun kapsamında Genel Sağlık Sigortası için kişi başına ayda 212,76 lira prim ödemeleri gerektiğine ilişkin tebligatlar ve sağlık hizmetlerine erişimleri konusunda gelinen nokta eleştirildi. Zaten son derece zor şartlarda yaşayan mülteci ve sığınmacılarla acil, akut ve kronik hastalıkları olan bütün göçmenlerin. sağlık hizmetlerinden ücretsiz ve primsiz faydalanması için gerekli tedbirlerin alınması talep edildi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder