banner181

Vali Vekili Dayıoğlu: Vergi toplayamayan devlet, devlet değildir

27 Şubat 2012 Pazartesi 11:57
Bu haber 315 kez okundu

Devletin en önemli görevlerinden bir tanesinin vergi toplamak olduğunu ifade eden Kayseri Vali Vekili Kasım Fikret Dayıoğlu, "Vergi toplayamayan devlet, devlet değildir." dedi.     23. Vergi Haftası etkinlikleri bütün yurtta...

Vali Vekili Dayıoğlu: Vergi toplayamayan devlet, devlet değildir
Devletin en önemli görevlerinden bir tanesinin vergi toplamak olduğunu ifade eden Kayseri Vali Vekili Kasım Fikret Dayıoğlu, "Vergi toplayamayan devlet, devlet değildir." dedi.

    23. Vergi Haftası etkinlikleri bütün yurtta olduğu gibi Kayseri’de de çeşitli etkinliklerle başladı. İlk program Atatürk Anıtı önünde yapıldı. Kayseri Vergi Dairesi Başkanı Niyazi Özkök, anıta çelenk sundu ve saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu. Daha sonra Vali Vekili Kasım Fikret Dayıoğlu ziyaret edildi. Burada konuşan Dayıoğlu, modern devletlerin temel vasıflarından bir tanesinin demokratik hukuk devletini gerçekleştirmek olduğu gibi halkın refah seviyesini yükseltmek olduğunu söyledi. Durum böyle olunca devletin en önemli görevlerinden birisinin de vergi toplamak olduğunu ifade eden Dayıoğlu, "Vergi toplayamayan devlet devlet değildir." dedi.

    Toplanan vergilerin eşit ve adil bir şekilde ülkenin kalkınmasına harcandığını vurgulayan Dayıoğlu, devletin kalkınma planlarının da önceden öngörülen vergi gelirleriyle olduğunu kaydetti. Vali Vekili Dayıoğlu, "Gelişmiş ülkelerde insanlar kendi menfaatlerinden önce devlete verecekleri verginin ne şekilde vermesi gerektiği bilincine ulaşmışlardır. Vergi kaçırmaktan önce en önemli vatandaşlık görevi verginin verilmesiyle ölçülmektedir. Halkımızda bu bilincin gelişmesi için de çalışanlarımızın büyük emeği vardır. Bu bakımdan vergi daireleri büyük görevler üstlenmiştir." şeklinde konuştu.

    Kayseri Vergi Dairesi Başkanı Niyazi Özkök de Türkiye’nin gelişmesi ve refahının arttırılmasında noktasında verginin olmazsa olmazlardan olduğunu ifade etti. Vergi bilincinin toplumumuzda git gide arttığını belirten Özkök, “Sanayisi gelişmiş ve liman kenti illerin topladığı gelirler giderlerinden her zaman fazla olur. Diğer illerde ise hemen hemen toplanan vergiler giderleri karşılayamaz. Bunun sebebi de, o kentte bulunan kamu kuruluşu sayısı, yatırımcı kuruluşların harcama yoğunluğu, askeri yatırımların çokluğu giderleri arttırabilir. Önemli olan vergilenebilir gelirin tam olarak toplanmasıdır. Kayseri’de de durumumuz fena değil” diye konuştu.
        Ziyarette Özkök, günün anısına Vali Vekili Dayıoğlu’na çiçek ve plaket takdim etti.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder